لینک های دسترسی

Breaking News

قربانیان حملات انتحاری در گردیز، دسته‌جمعی به خاک سپرده شدند


قربانیان دو حمله انتحاری در مسجد خواجه حسن در ولایت پکتیا، امروز شنبه (۱۳ اسد) به گونۀ دسته جمعی به خاک سپرده شدند. این حملات انتحاری که روز گذشته در جریان ادای نماز جمعه رخ داد، در آن، ۳۵ تن شامل سه کودک کشته شدند.

ابراهیم رحیمی، خبرنگار رادیو آشنا – صدای امریکا در محل رویداد گفت که صدها تن از باشندگان محل و نزدیکان قربانیان در مراسم جنازه، اشتراک کردند و این مراسم تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار گردید.

روز جمعه (۱۲ اسد) حوالی ساعت ۱:۳۰ بعد از چاشت، در جریان ادای نماز جمعه در مسجد خواجه حسن، متعلق به اهل تشیعه، دو مهاجم انتحاری نخست بر نمازگذاران تیراندازی کردند و پس از آن، خود را منفجر ساختند. در این رویداد ۳۵ نمازگذار شامل سه کودک کشته و ۹۴ تن مجروح شدند.

داکتر ولایت خان احمدزی، رئیس صحت عامه ولایت پکتیا به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که وضعیت صحی ۱۷ تن از مجروحین، نگران کننده است.

حملات انتحاری در مسجد خواجه حسن متعلق به اهل تشیعه را رئیس جمهور غنی، رئیس اجرائیه عبدالله، مشاور شورای امنیت ملی، شماری از چهره‎‌های سیاسی و نماینده خاص سرمنشی عمومی ملل متحد برای افغانستان تقبیح کرده اند.

تا اکنون گروهی مسؤولیت این رویداد را به دوش نگرفته است. ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان، گفته است که این گروه در این حمله دست ندارد.

روز سه شنبه هفته گذشته (۹ اسد) نیز یک گروهی از مهاجمان مسلح ساختمان ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت ننگرهار را هدف قرار دادند که در نتیجه آن، ۱۵ تن کشته و ۱۵ تن مجروح شدند. مسؤولیت این رویداد را نیز گروه داعش به عهده گرفت.

این در حالیست که مقام‌های محلی، مسؤول این حمله نیز گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را می‌دانند.

XS
SM
MD
LG