لینک های دسترسی

Breaking News

سفر اعلام ناشدۀ لوی درستیز پاکستان به کابل


جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز قوای مسلح پاکستان در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل شده و با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیدار کرد.

سفارت پاکستان در کابل روز سه شنبه نهم جون (۲۰ جوزا) تایید کرد که آقای باجوه در سفرش با کابل با رییس جمهور غنی دیدار کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار دو طرف در مورد روند صلح و حمایت پاکستان از این روند، و این که از خاک دو کشور بر ضد یکدیگر استفاده نمی‌شود، صحبت کرده اند.

در اعلامیه ارگ آمده است که آقای باجوه به رییس جمهور غنی گفته است که "کشورش از افغانستان مستقل، مردم سالار و جمهوریت حمایت می‌کند".

به گفته ریاست جمهوری افغانستان جزییات بیشتر این دیدارها قرار است در یک اعلامیۀ مشترک توسط وزارت خارجۀ افغانستان و پاکستان نشر شود.

در این حال، شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از دیدار عبدالله عبدالله با لوی درستیز قوای مسلح پاکستان خبر داده است.

لوی درستیز قوای مسلح پاکستان صلح در افغانستان را به نفع منطقه و جهان دانسته و افزوده که کشورش آماده است تا در این راستا حکومت افغانستان را همکاری کند.

در اعلامیۀ این شورا آمده است: "آقای باجوه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات بین‌الافغانی به زودی آغاز گردد و دو طرف برای قطع جنگ و رسیدن به صلح گام‌های موثری بردارند".

همچنان عبدالله عبدالله از تلاش‌های پاکستان در زمینۀ برقراری صلح در افغانستان استقبال کرده و گفته است که در حال حاضر "فرصت استثنایی" برای دست یافتن به صلح در این کشور فراهم شده است.

آقای عبدالله همچنان گفته است: "ما آماده‌ایم با طالبان مذاکره کنیم و راه‌های زندگی مشترک را با قطع جنگ از راه مذاکره جستجو نماییم."

آقای عبدالله همچنان خواستار ادامه همکاری‌های دایمی پاکستان برای تامین صلح در این کشور شده است.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان روز گذشته موضوع صلح این کشور را با لوی درستیز قوای مسلح پاکستان به بحث گرفت.

در این دیدار دو طرف در مورد روند صلح افغانستان، مهاجرین افغان در آن کشور و تامین امنیت مرزهای دو کشور بحث کردند.

سفارت امریکا در اسلام‌آباد با نشر اعلامیۀ گفت که آقای خلیلزاد و باجوه بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرده و همچنان موفقیت برقراری آتش‌بس در روزهای عید، رهایی زندانیان و کاهش خشونت‌ها در افغانستان را به بررسی گرفته اند.

در اعلامیه آمده بود که آقای خلیلزاد از نقش پاکستان و تلاش‌های عمران خان، صدر اعظم این کشور در راستای کمک به صلح افغانستان قدردانی کرده است.

XS
SM
MD
LG