لینک های دسترسی

Breaking News

قوماندان قوای خاص: از کمک اسلحه خارجی به مخالفان مسلح اسناد داریم


قوای خاص افغان در کنار عملیات شبانه، روزانه نیز علیه مخالفان مسلح عملیات می‌کنند
قوای خاص افغان در کنار عملیات شبانه، روزانه نیز علیه مخالفان مسلح عملیات می‌کنند

قوماندان قوای خاص افغان می‌گوید که حکومت افغانستان اسنادی را مبنی بر فراهم آوری اسلحه و مهمات برای مخالفان مسلح این کشور از سوی کشورهای خارجی در دست دارد؛ اما او می‌افزاید که آنان تلاش می‌کنند تا بدانند که این مهمات از سوی دولت‌ها فراهم شده و یا از بازار سیاه خریداری شده است.

جنرال بسم الله وزیری، قوماندان نیروهای خاص افغانستان در مصاحبه با رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که به دلیل طولانی شدن جنگ در افغانستان در خارج از سرحدات این کشور بازارهای سیاه خرید اسلحه نیز ایجاد شده که در آنجا اسلحه و مهمات جدید و کهنه به فروش گذاشته می‌شود.

جنرال وزیری افزود "ما در مورد مداخلۀ‌ آشکار برخی کشورها در مورد اسلحه و دیگر اسناد داریم، نمونه‌های آن با ما موجود است".

این مقام وزارت دفاع افغانستان، از هیچ کشوری، نام نبرد؛ اما گفت که برای تحقیق در مورد بازارهای سیاه فروش اسلحه و مهمات به وقت نیاز دارند و پس از تحقیق مشخص خواهد شد که اسلحه و مهمات برای مخالفان مسلح از سوی کدام دولت، فراهم شده و یا آنان از بازارها سیاه خریداری کرده اند.

جنرال وزیری، گفت"شما می‌دانید که در بازارهای سیاه اسلحه و اشیایی دیگر که می‌آید شناسایی مارک و مدل آنها، وقت می‌خواهد تا از سوی افراد مسلکی تشریح شود".

جنرال وزیری در مورد تشکیلات نیروهای خاص افغان گفت که همین اکنون قول اردوی نیروهای خاص چهار لوا دارد که در بهار پیشرو در میدان جنگ از آنان استفاده خواهد شد.

او، افزود که در کنار نیروهای امریکایی، آموزگاران پولندی و سلواکی نیز در آموزش‌دهی نیروهای خاص کمک می‌کنند.

به گفته این مقام حکومت افغانستان، تا اکنون نیروهای اضافی امریکایی برای آموزش‌دهی به نیروهای خاص افغان، نرسیده اند.

جنرال وزیری گفت که نیروهای خاص در کنار عملیات‌های شبانه، روزانه نیز بر علیه مخالفان مسلح دولت عملیات راه اندازی می‌کنند.

او، عملیات نیروهای خاص را در برابر گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در ولایت ننگرهار موفق خواند و گفت، عملیات‌های که در ولسوالی‌های ننگرهار راه اندازی شده، موفق بوده است و "محلات دفاع و مقاومت" گروه داعش از بین رفته است.

جنرال وزیری گفت" آنگونه که می‌دانید مکان عمده در جنوب ننگرهار بود، که اچین، شینوار، کوت و مهمنددره، مردم مسلمات از شر آنان بسیار به تکلیف بود، دکان، زمین، جای، تجارت و کاروبار آنان راگرفته بودند، ما در این نُه ماه گذشته در نقاط مختلف ولسوالی‌های که نام بردم، عملیات خاص را آغاز کردیم".

به گفته این مقام نظامی، اکنون در این ولسوالی‌ها وضعیت نورمال است و هزاران میل اسلحه و مهمات نیز در جریان عملیات‌ها در دست نیروهای افغان افتاده است.

در سال جاری خورشیدی، فرقه نیروهای خاص افغان به قول اردو ارتقا یافت.

پیش از این شمار نیروهای خاص به ۱۷ هزار سرباز می‌رسید که در دو لوا و ده کندک فعالیت داشتند؛ اما اکنون دو لوای ضربتی اردوی ملی نیز در تشکیلات آنان اضافه شده است و تعداد شان نیز به دوبرابر افزایش می‌یابد.

XS
SM
MD
LG