لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال باجوه به دعوت غنی به کابل می‌آید


شورای امنیت ملی افغانستان گفته که محمداشرف غنی، رئیس جمهور، جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان را به کابل دعوت کرده و قرار است که آقای باجوه، روزهای آینده به کابل سفر کند.

قادرشاه، سخنگوی این شورا، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این دعوت هنگام سفر محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان به پاکستان مطرح شده است.

هرچند، او در مورد تاریخ دقیق سفر جنرال باجوه، معلومات نداد؛ اما افزود: "این سفر هم به نشست تعقیبی پلان عمل است، در پلان عمل آن موضوعاتی که از دید دو جانب، افغانستان و پاکستان در قبال یکدیگر دارند، گنجانده شده است، روی همین موضوعات بحث می‌شود".

اردوی پاکستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که جنرال باجوه این دعوت رئیس جمهور غنی، را پذیرفته است.

توافقات دوجانبه

هیأت بلندپایۀ امنیتی افغان با رهبری محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه به اسلام‌آباد سفر کرد و با مقام‌های ملکی و نظامی آن کشور روی "پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی" گفتگو کردند.

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، گفت که دو جانب، در بخش تطبیق پلان عمل صلح و همبستگی یک سلسله پیشرفت‌ها شده است و به زودی، کمیته‌های کاری دو کشور برای عملی‌کردن آن پلان آغاز به کار خواهند کرد.

او افزود "این کمیته‌ها در ده روز آینده هم تشکیل می‌گردند و هم به فعالیت آغاز می‌کنند".

اردوی پاکستان نیز گفته است که دو جانب در این دیدار بر تلاش‌های جدی و پیگیر برای ایجاد گروپ‌های کاری پلان عمل دو جانبه تأکید کرده اند.

خبرنامه‌ای اردوی پاکستان گفته است که دو طرف برای آغاز همکاری‌های امنیتی دو جانبه و جلوگیری از حمله‌های هراس‌افگنی، گام‌های جدی بردارند.

جنرال قمر باجوه، لوی درستیز پاکستان گفته است که دو کشور از منازعات آسیب دیده اند و برای تأمین امنیت منطقه و سرکوب "دشمن" با هم کار کنند.

او تأکید کرده است که فضای اعتماد باید بین افغانستان و پاکستان ایجاد شود و به هیچ کسی اجازه ندهند که از خاک دو کشور "حتی یک انچ" بر ضد یکدیگر استفاده کند.

XS
SM
MD
LG