لینک های دسترسی

Breaking News

دوستم با ۲۰ هزار جنگجو به نبرد طالبان می رود


آقای دوستم ابتدا طالبان را به صلح دعوت کرد

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در مشورت با رئیس جمهور غنی با این نیرو ها طالبان را سرکوب خواهد کرد.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در مشورت با رئیس جمهور محمد اشرف غنی توسط۲۰ هزار نیرو در کنار سربازان اردوی ملی، چندین ولایت را از وجود شورشیان طالب پاکسازی خواهد کرد.

عبدالرشید دوستم این موضوع را در صحبت تلیفونی در مراسم پیوستن ۲۲۰ شورشی مسلح به دولت در ولایت جوزجان، بیان داشت. مسؤولان محلی ولایت جوزجان می گویند که این افراد با پا درمیانی آقای دوستم دست از جنگ و مخالفت برداشته و به روند صلح پیوستند.

آقای دوستم گفت "اول از کسانیکه مخالفین مسلح دولت هستند خواهش میکنم که به پروسه صلح بپیوندند و از مزایای حکومت مستفید شوند. اگر به مخالفت خود ادامه بدهند، به مشوره رئیس جمهور اشرف غنی، یک گروه ۲۰ هزار نفری را تشکیل داده راه های بادغیس و هرات و حتا در کنر، کندز و جلال آباد عملیات گسترده ای را برای از بین بردن مخالفین مسلح انجام می دهیم."

معاون اول رئیس جمهور افغانستان ترکیب این قوای ۲۰ هزار نفری را مشخص نساخت که آیا متشکل از نیرو های امنیتی افغان خواهد بود یا اینکه ملیشه های خارج از تشکیلات قوای مسلح افغانستان.

جنرال دوستم گفت که ابتدا کندز را طوری پاکسازی خواهد کرد که اثری از مخالفین دولت در آن پیدا نشود. او وعده سپرد که کنر را نیز از وجود شورشیان پاک می کند و راه های مواصلاتی میان فاریاب و هرات را بازگشایی خواهد کرد.

با این حال به باور شماری از آگاهان نظامی در افغانستان، بسیج یک نیروی ۲۰ هزار نفری که تا هنوز تشکیل و صلاحیت آن براساس قانون مشخص نشده باشد، در آینده می تواند نگرانی و درد سر ایجاد کند.

صالح محمد ریگستانی، عضو پیشین شورای ملی افغانستان می گوید که اگر این قوا جدا از بدنۀ اردو و پولیس ملی افغان ایجاد شود، در واقع یک نیروی موازی خواهد بود که جایگاه قانونی آن باید مشخص ساخته شود.

در سال های ۱۹۸۰ ملیشه های تحت فرمان جنرال دوستم بر ضد گروه های جهادی آن زمان در چندین جبهه می جنگید. آقای دوستم در عین زمان که معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است، رهبر جنبش ملی - بزرگترین حزب ازبیک های افغانستان - نیز است.

وزارت دفاع ملی و ریاست جمهوری افغانستان با وصف تلاش و تماس های مکرر صدای امریکا از ابراز نظر در این مورد پرهیز کرد.

XS
SM
MD
LG