لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال دوستم: سهم من کجاست؟


جنرال دوستم با تأیید اختلافات تأکید کرده حکومتی را که با زحمت ساخته شده است؛ هرگز تخریب نخواهد کرد.
جنرال دوستم با تأیید اختلافات تأکید کرده حکومتی را که با زحمت ساخته شده است؛ هرگز تخریب نخواهد کرد.

عبدالرشید دوستم، جنرال پرنفوذ ازبک‌تبار در انتخابات سال ۲۰۱۴ نقش مؤثری در جلب آرای حامیانش به نفع اشرف غنی داشت و کمک کرد تا غنی پا به کاخ ریاست جمهوری بگذارد.

اما حالا این جنرال، با انتقاد از حکومت وحدت ملی، از جایگاه و سهم خود در قدرت اظهار نارضایتی می‌کند.

جنرال دوستم اکنون عملیات نظامی را در ولسوالی دولت‌آباد فاریاب رهبری می‌کند و شام دیروز در صحبت با جمعی از خبرنگاران که میرویس بیژن خبرنگار صدای امریکا نیز در آن جمع حضور داشت، گفت که از آغاز، با حکومت مشترک ۵۰ – ۵۰، سیاسی‌شدن و تقابل وزارت‌های داخله و دفاع مخالف بوده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود که پیش از آغاز کار حکومت وحدت ملی، تأکید کرده است که برندۀ انتخابات یکی باشد؛ اشرف غنی یا عبدالله، کسی که بازنده است به صورت رسمی اعلان گردد و در اپوزسیون حکومت به حساب بیاید؛ اما کسی به این سخنانش اهمیت نداده است.

او گفت "حالا اینجا ما از خاطر تسوید قانون اساسی جور نمی‌آییم، پنجاه فیصد – پنجاه فیصد، مخالف این گپ بودم، پنجاه فیصد – پنجاه فیصد آنجا تقسیم است، رول جنرال دوستم را همه می‌فهمند، کجا شده خوب فیصدی ما کجاست؟"

جنرال دوستم به دلیل این که رئیس جمهور غنی طرح‌هایش را نادیده می‌گیرد، برای مدت زیادی است که در جلسات مهم حکومت، جلسۀ شورای امنیت و کابینه حضور ندارد.

معاون اول رئیس جمهور افغانستان، با نارضایتی از توزیع ناعادلانۀ قدرت، گفت که از بین حامیان وی سفیر، وزیر، معین و والی تعیین نشده است و از جملۀ ۳۴ والی فقط دو تن به سفارش وی انتخاب شده اند.

جنرال دوستم گفت "با یکصدوهفتاد و چند کشور روابط دیپلوماتیک داریم، ما هم همین جا زحمت کشیدیم، تکلیف کشیدیم، رأی آوردیم، از ما هم یک ده تا سفیر باشند".

این مقام بلندپایۀ حکومت افغانستان، فیصله‌های ارگ و سپیدار را مغرضانه خواند و افزود که سران حکومت تلاش دارند تا جایگاه مردمی وی را صدمه بزنند که از نظر آقای دوستم تکرار اشتباهات حکومت‌های پیشین است.

عبدالرشید دوستم، در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز ار حامد کرزی حمایت کرد و در پیروزی آن نقش کلیدی و اساسی را بازی کرد و

به باور جنرال دوستم در حال حاضر تمام اداره و ارادۀ مردم از سوی پاکستان کنترول می‌گردد؛ زیرا در یک‌ونیم دهۀ گذشته کسی به پیشنهادات و حرف‌های وی گوش نداده است.

او در حالی که میهن را از هر چیزی بلند مرتبه‌تر خواند، به حکومت چنین هشدار داد "من عاشق و علاقمند معاونیت‌اش نیستم، چوکی جنرال دوستم در بین مردم، بالاتر از معاونیت است".

خواستیم دیدگاه ارگ ریاست جمهوری را در مورد اظهارات آقای دوستم داشته باشیم، اما دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری از گفتن هر گونه سخنی در این رابطه خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG