لینک های دسترسی

Breaking News

معاونیت اول: صلاحیت‌های جنرال دوستم محدود شده است


دفتر جنرال دوستم تائید می‌کند که صلاحیت‌های جنرال عبدالرشید دوستم، معاون ریاست جمهوری پس از برگشت وی از ترکیه، محدود شده است، اما ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را رد می‌کند.

گل نور بهمن، مشاور مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که صلاحیت‌ها و امکانات جنرال دوستم محدود شده است.

آقای بهمن افزود که جنرال دوستم با هوادارانش به گونۀ گسترده، در اقامت‌گاه خویش دیدار می‌کند و گاهی هم برای ملاقات‌های رسمی در دفتر کارش حضور می‌باید.

اما به گفته آقای بهمن، جنرال دوستم در نشست‌های کابینه و شورای امنیت ملی دعوت نمی‌شود و در تصامیم کلان دیدگاه وی مدنظر گرفته نمی‌شود.

او گفت "رفتارهای اخیر مقام ریاست جمهوری و اداره امور مبین این امر است که در واقع صلاحیت‌ها، حوزه امکانات و اقتدار معاونیت اول محدود می‌شود. در واقع در یک نوع تحریم اعلام ناشده قرار دارد مقام معاونیت اول".

آقای بهمن افزود که ریاست جمهوری به وعده‌هایش به جنرال دوستم پس از برگشت وی به کابل، عمل نکرده و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، فقط دوبار وی را ملاقات کرده و دیگر حاضر به ملاقات معاون اول‌ نشده است.

به گفته آقای بهمن، عمده ترین وعده ریاست جمهوری به جنرال دوستم، رهایی نظام الدین قیصاری، قومندان محلی در ولایت فاریاب بود؛ اما تا اکنون عملی نشده و آقای قیصاری از بند رها نگردیده است.

آقای بهمن تأکید کرد که دلیل این وضعیت، تلاش‌ها برای انحصاری ساختن و متمرکز ساختن قدرت در ارگ است.

اما ریاست جمهوری افغانستان محدود شدن صلاحیت‌های جنرال دوستم را رد کرد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که جلسات کابینه در ارگ برگزار می‌شود و جنرال دوستم نیز مسؤول چندین کمیته است.

آقای مرتضوی افزود "نخیر، (صلاحیت‌هایش) در کجا گرفته شده، جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور است، صلاحیت‌‎هایش مشخص است. جنرال صاحب دوستم در رأس چند کمیته است، استاد دانش در رأس چند کمیته است. رسمأ طی یک حکم رئیس جمهور وظایف معاونین و نماینده خاص تعیین شده".

پس از آن‌که احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی جنرال دوستم وی را متهم به آزار جنسی کرد، جنرال دوستم برای مدتی به ترکیه رفت.

در پی بازداشت نظام الدین قیصاری، قومندان امنیه ولسوالی قیصار ولایت فاریاب، تظاهرات در چندین ولایت افغانستان آغاز شد و اعتراض کنندگان خواستار برگشت جنرال دوستم و رهایی قیصاری شدند.

هرچند آقای دوستم به کابل برگشت و تظاهرات خاتمه یافت؛ اما تا اکنون آقای قیصاری از بند رها نشده است.

XS
SM
MD
LG