لینک های دسترسی

Breaking News

دنفورد: بدون رسیدگی به مسلۀ تروریزم افغانستان را ترک نمی‌کنیم


جنرال جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا
جنرال جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا

جوزف دنفورد لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا می گوید که قوای نظامی ایالات متحده تا زمانی در افغانستان باقی خواهد ماند که مشکل دهشت افگنی که دلیل اصلی حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان است، بر طرف نشود.

آقای دنفورد گفت:" هیچ کسی پیشنهادی را ارایه نمی کند که ایالات متحده بدون این که به مسالۀ منافع ما در راستای مبارزه با دهشت افگنی رسیدگی شود، أفغانستان را ترک می کند."

این نظامی ارشد امریکایی که در مرکز پژوهشی بروکینز مستقر در شهر واشنگتن دی صحبت می کرد تاکید ورزید که مبارزه بر ضد دهشت افگنی در محور منافع ایالات متحده در منطقۀ جنوب آسیا قرار دارد.

جنرال دنفورد علاوه کرد که دلیل اصلی "حضور ما در جنوب آسیا، مبارزه با دهشت افگنی است که در حمایت استراتیژی وسیعتر جنوب آسیا صورت می گیرد."

لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا تاکید کرد که استراتیژی حضور ایالات متحده در جنوب آسیا "از نقطۀ نظر منافع ما در مبارزه با دهشت افگنی قابل مذاکره نیست."

این اظهارات آقای دنفورد در حالی صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان تا کنون شش بار با گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر مذاکره کرده است.

آقای دنفورد با استقبال از روند مذاکرات صلح به رهبری زلمی خلیلزاد با گروه طالبان، مذاکرات بین الافغانی به رهبری افغان ها را یک اصل مهم عنوان کرد.

جوزف دنفورد: ما بر مذاکرات به رهبری افغانها توسط افغانها تاکید ورزیده ایم
جوزف دنفورد: ما بر مذاکرات به رهبری افغانها توسط افغانها تاکید ورزیده ایم

جنرال دنفورد با حمایت از راهکار دیپلوماتیک در افغانستان گفت "باید اطمینان حاصل کنید که بخش کلیدی چارچوب کنونی دیپلوماتیک اینست تا مطمین باشیم که حکومت و مردم افغانستان به گونۀ فراگیر در مذاکرات دخیل باشند."

این درحالیست که گروه طالبان در دومین نشست بین الافغانی مسکو، روز چهارشنبه ضمن اینکه حضور نمایندۀ حکومت افغانستان را در آن نشست رد کردند، خروج نیروهای بین المللی را پیش شرطی برای تامین صلح عنوان کردند.

تهدیدات امنیت داخلی

جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده در انستیتوت پژوهشی بروکنکز شهر واشنگتن دی سی، روی چشم انداز امنیت ملی ایالات متحده، وضعیت نیرو های نظامی امریکا و گزینه های کلیدی دفاعی آینده صحبت کرد.

این جنرال ارشد امریکایی وضعیت نظامی ایالات متحده را در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی بهتر عنوان کرده گفت "ناتو هم در مقایسه با چهار سال پیش قویتر است."

جوزف دنفورد تاکید کرد که وضعیت کشور های مانند عراق و سوریه، در چهار سال اخیر تغیر خورده و گروه دولت اسلامی در آن کشور ها شکست خورده اند.

آقای دنفورد تاکید کرد که حضور نظامی و آرایش جدید نیرو های ایالات متحده در منطقۀ شرق میانه، "نه برای تحریک و یا تقابل نظامی است، بلکه به هدف بازدارندگی موثر می باشد."

جوزف دنفورد گفت "تغییر آرایش ما سه دلیل داشت. نخست اینکه ایرانی‌ها بدانند هرکاری که بکنند، ما می‌دانیم که از سوی آن‌ها است. دوم این که اگر فعالیت بازدارندگی ما جواب نداد، چطور بتوانیم پاسخ دهیم و سوم اطمینان پیدا کنیم که تمامی موارد بازدارندگی در کنار هم فعال است.

روابط ایالات متحده – چین، مناسبات میان مسکو و واشنگتن، مذاکرات هسته یی با کوریای شمالی، موضوع اوکراین و منازعات روی آب های جنوب چین از موضوعاتی بود که آقای دنفورد به آن پرداخت.

XS
SM
MD
LG