لینک های دسترسی

Breaking News

جان نکلسن: در کنار حکومت افغانستان باقی خواهیم ماند


جان نکلسن، فرمانده ماموریت قاطع در افغانستان، خطاب به کماندو های افغانستان گفت که "ما با شما ایم و با شما خواهیم بود."

جان نکلسن، قوماندان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، از ارتقاء فرقۀ نیرو های کماندوی افغان به قول اردو، استقبال کرد و وعده سپرد که نیرو های ناتو در کنار قوای افغان، باقی خواهند ماند.

آقای نکلسن که مراسم ارتقاء فرقۀ نیرو های کماندوی افغان به قول اردو در کابل اشتراک کرده بود، همچنین تاکید کرد که نیروهای افغان در جبهات جنگ، باید در برابر دهشت افگنان، موفق شوند.

جنرال نکلسن گفت "جنگ علیه تروریزم، جنگ بسیار مهم در جهان امروزی است. قیمت ناکامی در این جنگ غیرقابل تصور است، ما باید برندۀ این جنگ شویم—نه فقط به خاطر آینده و مردم افغانستان، بلکه بخاطر تمام جهان."

این جنرال نظامی امریکا همچنین گفت که مخالفین مسلح به کمک برخی از کشور های همسایه دست به کشتار مردم ملکی در داخل افغانستان می زنند، اما او از کدام کشور مشخصی نام نبرد.

در گذشته، مقامات حکومت افغانستان و برخی از مقامات امریکایی بار ها ادعا کرده اند که پاکستان، ایران و روسیه از مخالفین مسلح در افغانستان حمایت می کنند.

جنرال نکلسن با اشاره به تصمیم قصر سفید در مورد جنگ افغانستان، گفت که استدلال پنتاگون در قسمت ادامه حمایت از قوای افغان، برنده شده است تا اینکه اطمینان حاصل گردد که افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن گروه های دهشت افگن، مبدل نگردد.

ارتقاء فرقۀ نیرو های کماندوی افغان به قول اردو یک روز پس از آن صورت گرفت که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، اعلام کرد که در مورد استراتیژی جنگ امریکا در افغانستان، تصمیم گرفته است. اما آقای ترمپ در مورد جزئیات استراتیژی جدید امریکا در افغانستان، چیزی بیان نکرده است.

آقای نکلسن گفت "برایتان اطمینان می دهم که در این جنگ ما با شما ایم. ما با شما ایم و با شما خواهیم بود."

ایجاد ترس بیشتر

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، که روز یکشنبه در مراسم ارتقای فرقه نیروهای کماندو به قول اردو اشتراک کرده بود، ضمن ستایش از فعالیت نیرو های کماندو گفت که مبدل شدن فرقه نیروهای خاص به قول اردو، برای مخالفین حکومت ترس بیشتر ایجاد خواهد کرد.

آقای غنی در این مراسم که در مقر فرماندهی این نیرو ها برگزار شده بود، خطاب به کماندوهای افغان گفت که "شما دشمنان افغانستان را مجبور به عقب نشینی کرده اید."

رئیس جمهورغنی تاکید کرد که ارتقای این فرقه به قول اردو و دو برابر کردن شمار کماندو های افغان، باعث ایجاد ترس بیشتر میان "دشمنان افغانستان" می‌شود.

آقای غنی گفت "امسال مرحله اول حمله دشمن را شما با رشادت کامل شکست دادید و در چند هفته گذشته مخصوصاً در چند روز گذشته به شمول دیروز با مدیریت بسیار مثبت تان یک تغییر بنیادی در وضعیت جنگ آوردید."

رئیس جمهور غنی در مراسماز ارتقاء فرقۀ نیرو های کماندوی افغان به قول اردو گفت مخالفین دو گزینه دارد: یا تسلیم شوند و یا مجبور به تسلیم خواهند شد
رئیس جمهور غنی در مراسماز ارتقاء فرقۀ نیرو های کماندوی افغان به قول اردو گفت مخالفین دو گزینه دارد: یا تسلیم شوند و یا مجبور به تسلیم خواهند شد

رئیس جمهور در ادامه افزود که تلاش نیروهای کماندو و مسوولان امنیتی سبب شده است تا تمرکز وی بر مسایل امنیتی "از شش ساعت به دوساعت" کاهش یابد.

رئیس جمهورغنی، گفت پیام کماندوی های افغان به مخالفان مسلح اینست که یا تسلیم شوند و یا نیروهای کماندو آنان را محبور به تسلیم شدن خواهند کرد.

مصارف هنگفت کماندو ها و موثریت بیشتر آنان

در همین حال، برخی از تحلیلگران نظامی به این باور اند که افزایش شمار نیروهای کماندو یافغان سبب موفقیت حکومت افغانستان در جبهات جنگ خواهد شد.

جنرال عتیق‌الله امرخیل، تحلیلگر مسایل نظامی، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، نیروهای ویژه همواره با کمترین تلفات بیشترین موفقیت را داشته اند.

آقای امرخیل گفت"کماندو های افغان، در شرایط و آب و هوای مختلف تعلیمات بسیار مخصوص و تعلمیات بسیار دشوار را می‌بینند" و فعالیت آنان از موثریت برخوردار است.

به گفتۀ آقای امرخیل،فراهم آوری آموزش برای نیرو های کماندو، مصارف هنگفت دارد، اما تاکید کرد که اگر قوای ائتلاف بین المللی برای کماندو های افغان تجهیزات لازم را به صورت دوامدار فراهم کنند، نتایج بسیار موفق را در قبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG