لینک های دسترسی

Breaking News

مراسم ویژۀ ادای احترام به پیکر بش در واشنگتن


پیکر جورج اچ دبلیو بش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحدۀ امریکا، دو شنبه (سوم دسمبر) از ایالت تکزاس به مقر کانگرس امریکا در شهرواشنگتن دی سی منتقل شد و رئیس جمهور دونالد ترمپ و همسرش میلانیا ترمپ، ناوقت شام دوشنبه به مقر کانگرس رفته و به جنازۀ وی ادای احترام کردند.

جورج اچ دبلیو بش که چهل و یکمین رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا بود، ناوقت روز جمعه نهم قوس (۳۰ نومبر) به عمر ٩۴ سالگی درگذشت.

قرار است تابوت جورج بش صبح چهارشنبه از مقر کانگرس ایالات متحده به یکی از کلیسا های شهر واشنگتن انتقال داده شود و پس از برگزاری مراسم جنازه و ادای احترام، برای خاکسپاری به ایالت تکزاس انتقال داده شود.

جورج اچ دبلیو بش، پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ١٩٨٩، در سمت های مختلف حکومتی به شمول نماینده امریکا در ملل متحد، فرستادۀ ایالات متحده برای چین، رئیس ادارۀ استخبارات مرکزی یا سی.آی.ای، عضو مجلس نمایندگان کانگرس و معاون رئیس جمهور رونالد ریگن، کار کرده بود.

بش در پایان جنگ سرد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین در سال ١٩٩١ در اتحاد مجدد آلمان، نقش مهم ایفا کرد.

پس از اشغال کویت توسط رژیم صدام حسین، رئیس جمهور پیشین عراق، جورج بش ائتلاف نظامی بین المللی را به خاطر آزاد ساختن کویت از چنگ عراق سازمان دهی کرد.

این ائتلاف با راه اندازی عملیات نظامی 'طوفان صحرا' که ایالات متحده آن را رهبری میکرد، موافقانه توانست قوای عراقی را از کویت اخراج کند، اما نتوانست صدام حسین را از قدرت کنار براند.

باوجود موفقیت‌های نظامی، محبوبیت جورج اچ دبلیو بش دلیل رکود اقتصادی کاهش یافت. او همچنان به دلیل شکستاندن وعدۀ انتخاباتی اش مبنی بر بلند نکردن مالیات، حمایت بعضی از اعضای حزب خود را نیز از دست داد.

بش در سال ١٩٩٢، رقابت انتخابات ریاست جمهوری را به رقیب اش بل کلنتن باخت. حین وداع گفتن با قصرسفید، بش با ارسال نامه‌ای به رقیب و جانشین خود نوشت "اکنون موفقیت شما، موفقیت کشور ماست. من موفقیت شما را می‌خواهم."

XS
SM
MD
LG