لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان: در نامیبیا نسل کشی کرده ایم، بخشش می‌خواهیم


آلمان برای نخستین بار روز جمعه ۲۸ می (هفتم جوزا) به نسل‌کشی در نامیبیا در زمان اشغال استعماری اعتراف کرده و بیش از یک میلیارد یورو کمک را به این کشور تعهد کرد.

نامیبیا از این اقدام آلمان استقبال کرده و سخنگوی رییس جمهور این کشور به خبر گزاری فرانس پرس گفت: "پذیرش نسل کشی از سوی آلمان اولین قدم در مسیر درست است."

در حالی که برلین قبلاً نیز اذعان کرده بود که جنایاتی به دست مقامات استعماری این کشور رخ داده است، اما بارها از پرداخت غرامت مستقیم خودداری کرده بود.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت: "ما اکنون رسماً این وقایع را همان طور می‌نامیم که از زاویه دید امروز می‌بینیم: یک نسل‌کشی."

آقای ماس گفت: "با توجه به مسوولیت تاریخی و اخلاقی آلمان، ما از نامیبیا و نواده‌های قربانیان برای 'جنایات' انجام شده طلب بخشش خواهیم کرد."

او افزود که برای ارج نهادن به رنج های فروان قربانیان، کشورش ۱.۳۴ میلیارد دالر را برای بازسازی و توسعه نامیبیا کمک خواهد کرد.

به گفتهٔ منابع آگاه، این مبلغ طی ۳۰ سال پرداخت خواهد شد و در نخست باید نواده گان قربانیان اقوام ناما و هیریرو از آن نفع ببرند.

مذاکرات میان آلمان و نامیبیا درباره به رسمیت شناختن این نسل‌کشی از سال ۲۰۱۵ به اینسو جریان داشت.

آلمان از سال ۱۸۸۴ تا ۱۹۱۵ بخشی از جنوب غرب افریقا را به عنوان مستعمره تحت سلطه خود داشت و در جریان این سال‌ها نیروهای استعماری آلمان هزاران تن از افراد دو قوم ناما و هیریرو را به قتل رساندند.

شمار دقیق قربانیان مشخص نیست، اما تخمین می‌شود که حدود ۶۰ هزار نفر از قوم هیریرو و ۱۰ هزار نفر از قوم ناما بین سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ کشته شدند.

کشتار دو قوم ناما و هیریرو به دست نیروهای استعماری آلمان، اولین نسل‌کشی قرن بیستم خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG