لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش متفاوت غنی و طالبان به فتوای عالمان دینی


محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، از صدور فتوای عالمان دینی افغانستان که حملات انتحاری را حرام و نامشروع خوانده است استقبال کرد.

آقای غنی با نشر پیامی "حملۀ تروریستی" بر این نشست را حمله بر "وارثین پیامبر اسلام و مبلغان دین، ارزش های اسلامی و اجماع قاطع علما" عنوان کرد.

حدود دو هزار عالم دینی روز دوشنبه (۴ جون) با برگزاری همایشی در کابل با اتفاق آرا فتوا صادر کردند که جنگ روان در افغانستان از رهگذر دینی ناروا و نامشروع بوده و بر اساس این فتوا حملات انتحاری و انفجاری طالبان "در روشنی نصوص شرعی" در تضاد با دین اسلام است.

پیام رئیس جمهوری افغانستان در پیوند با نشست عالمان دینی و حملۀ انتحاری بر آن
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

اما طالبان با نشر اعلامیه‌ای، برگزاری نشست عالمان دینی افغانستان را "پروسۀ کاملاً امریکایی" و "نمایشی" عنوان کرده و ادعا کرده اند که این گونه نشست‌ها به فرمایش امریکا برگزار می شود.

طالبان با اشاره به اظهارات جان نکلسن، فرمانده نظامیان امریکایی و ناتو که گفته بود فشارهای نظامی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی بر طالبان افزایش خواهد یافت، ادعا کرده اند که نشست هایی از این قبیل از سوی ایالات متحده طرح ریزی می شود.

اشتراک کنندگان همایش عالمان دینی در کابل به باور طالبان مردم عادی بود و اعلامیۀ این گروه از عالمان دین خواسته است تا با طالبان همکار باشند.

XS
SM
MD
LG