لینک های دسترسی

Breaking News

غنی با طالبان آتش بس مشروط اعلام کرد


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، حین سخنرانی در قصر دارالامان در ۹۹ مین سالروز استرداد استقلال افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از روز عرفه تا روز مولود پیامبر اسلام با طالبان آتش بس آتش بس مشروط را اعلام کرد.

رئیس جمهور غنی گفت " بار دیگر سر از فردا دوشنبه که روز عرفه است تا روز میلاد نبی مشروط بر اینکه طالبان نیز در این ایام خجسته، آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند و یا تا هر مدت که طالبان به آن متعهد باشند، آتش ‌بس را اعلام می‌کنم."

عرفه مصادف است با ۲۹ اسد (۲۰ اگست) و میلاد پیامبر اسلام نیز برابر است با ۳۰ عقرب (۲۰ نوامبر) که بر این اساس پیشنهاد آتش بس مشروط آقای غنی اینبار سه ماه است.

آقای غنی در مراسم تجلیل از ۹۹ مین سالروز استرداد استقلال افغانستان که در قصر دارالامان برگزار شده بود، خطاب به سران گروه طالبان گفت برای تامین صلح واقعی و دوامدار به ارادۀ ملت افغانستان لبیک گفته و در پرتو ارزش های ملی و اسلامی برای مذاکرات صلح آماده شود.

دقایقی پیشتر از آقای غنی، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان نیز حین سخنرانی در این مراسم گفت که حکومت افانستان تنها در صورتی به آتش بس با طالبان توافق خواهد کرد که آن گروه نیز به آتش بس تن بدهد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، حین سخنرانی در قصر دارالامان در ۹۹ مین سالروز استرداد استقلال افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان، حین سخنرانی در قصر دارالامان در ۹۹ مین سالروز استرداد استقلال افغانستان

آقای عبدالله بدون ذکر نام گروه طالبان گفت "این بار مسله آتش بس از طرف حکومت وحدت ملی قسمی مطرح است که طرف مقابل که در جنگ است، آنها هم [آتش بس را] مراعات کنند، آتش بس داریم. اگر مراعات نکنند، متاسفانه آتش بس معنای خود را از دست می دهد."

حکومت افغانستان در عید فطر نیز آتش بس موقت را با طالبان اعلان کرد و سپس آن را برای ده روز دیگر تمدید کرد، اما طالبان فقط در سه روز عید آتش بس کرده و آن گروه در آخرین روز عید فطر اعلام کرد که جنگجویان طالب با پایان عید عملیات جنگی شان را از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG