لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به طالبان: در انتخابات پیشرو اشتراک کنید


رئیس جمهورغنی گفت که هیچ فردی حق مداخله در امور انتخاباتی را ندارد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهورافغانستان امروز شنبه با آغاز روند ثبت نام رأی‌دهندگان، طالبان را مخاطب قرار داده گفت که اگر حمایت مردم را دارند، انتخابات پیش‌رو فرصتی است که می‌توانند در آن اشتراک کنند.

رئیس جمهورغنی همراه با همسرش رولا غنی برای اشتراک در انتخابات پیش‌رو ثبت نام کردند و از شهروندان افغانستان خواستند تا این روند را جدی بگیرند و خود را برای انتخاب کردن و انتخاب شدن، آماده سازند.

رئیس جمهورغنی گفت که آنان یک "طرح جامع و واضح صلح" را به طالبان و جامعه ارائه کردند.

او افزود"اگر آنان (طالبان) به این باورند که میان مردم ریشه دارند پس این انتخابات موقع آن است، انتخابات وسیله اینست که اختلافات سیاسی به اساس عقاید مردم، اختلافات فکری به اساس رأی واضح و شفاف مردم فیصله شود".

رئیس جمهورغنی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات آمادگی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرده و تاریخ آن از سوی این کمیسیون اعلام خواهد شد.

آقای غنی افزود که از روند آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری باید از همین حالا، نظارت صورت گیرد.

آقای غنی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که برای ثبت نام باشندگان مناطق ناامن برای تهیه فهرست رأی دهندگان "ترتیبات خاص" را اتخاد نمایند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان نیز برای اشتراک در انتخابات آینده ثبت نام کرد و گفت، هرفردی که در روند ثبت نام اشتراک نکند، نمی‌تواند در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری رأی دهد.

اما رئیس اجرائیه، مسایل امنیتی را چالش جدی خواند و گفت"وظیفه دولت است که تا حد ممکن، امنیت را در این مراکز تأمین کند، پس از آن وظیفه کمیسیون است، در ساحاتی که تأمین امنیت ناممکن است چاره‌یی دیگری را اتخاذ کند تا مردم در انتخابات اشتراک نمایند".

روند ثبت نام رأی دهندگان امروز (۲۵ حمل) در کابل و مراکز ولایات آغاز شد و در مرحلۀ بعدی این روند در ولسوالی‌ها نیز آغاز خواهد شد.

روند ثبت نام و تهیه فهرست رأی دهندگان در دو مرحله انجام خواهد شد و دوماه را دربر می‌گیرد.

بربنیاد قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی باید در سال آینده برگزار شود.

XS
SM
MD
LG