لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به روحانی ابراز تسلیت و غمشریکی کرد


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در تماس تلیفونی با حسن روحانی رییس جمهور ایران، ابراز غمشریکی کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه پنچم جنوری (۱۵ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "رییس جمهور افغانستان در رابطه به حادثه دو روز پیش که در عراق به وقوع پیوست، مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به رییس جمهور و مردم ایران ابراز نمود."

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران دو روز پیش در عراق در یک حمله هوایی ایالات متحده کشته شد.

رییس جمهور افغانستان به رییس جمهور ایران اطمینان داده است که بر اساس توافقنامه امنیتی افغانستان و ایالات متحده، از خاک افغانستان هیچ گاهی بر خلاف کشور دیگری استفاده نخواهد شد.

این درحالی است که ریاست جمهوری افغانستان پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در یک اعلامیه گفته که امیدوار است ایران و امریکا از افزایش تنش‌ها جلوگیری کرده و اختلافات پیش آمده را از طریق گفتگوها حل کنند.

اعلامیه افزوده است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در جریان صحبت تلیفونی با مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده تاکید کرده است که بر اساس توافق امنیتی با ایالات متحده در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی از خاک افغانستان استفاده نخواهد شد.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان اما در صفحۀ فیسبوک‌اش نوشت که از "جان باختن سردار سلیمانی و همراهان وی" متاسف است و برای خانواده سلیمانی، حکومت و مردم ایران تسلیت گفت.

آقای عبدالله نوشت بود که ایران همواره در کنار افغان‌ها ایستاده و از افغانستان حمایت کرده است و امریکا نیز از متحدان استراتیژیک افغانستان که از نزدیک به دو دهه در مبارزه با دهشت افگنی و تامین ثبات، حکومتداری و بازسازی افغان‌ها را یاری رسانیده است.

از جانب دیگر، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان که در سال‌های اخیر از عملکردهای ایالات متحده شدیداً انتقاد می‌کند، کشته شدن قاسم سلیمانی را محکوم کرد.

دفتر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان روز جمعه سوم جنوری (۱۳ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، این اقدام ایالات متحده امریکا را "خلاف اصول و موازین بین‌المللی و صلح ثبات در منطقه" عنوان کرد.

آقای کرزی ضمن ابراز غم شریکی به دولت و ملت ایران، قاسم سلیمانی را "شخصیت با وقار و خواستار صلح و ثبات در افغانستان" توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG