لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: افغانستان درگیر جنگ داخلی نیست


نشست بورد هماهنگی و نظارت مشترک صبح امروز با بیانیۀ رئیس جمهور غنی آغاز گردید

حمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است که کشورش از سوی القاعده، داعش، گروهای هراس‌افگن خارجی و منطقه‌ ای هدف قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور غنی که در نشست بورد هماهنگی و نظارت مشترک حکومت و جامعۀ جهانی صحبت می کرد گفت که افغانستان برای مقابله با این تهدیدات به ایجاد یک چارچوب جدی نیاز دارد.

آقای غنی تأکید کرد که افغانستان درگیر جنگ داخلی نیست اما قربانی جنگ منطقه ای و جهانی دهشت افگنان است.

او گفت "ما با پنجمین موج خشونت جهانی مواجه استیم، موج اول آن به انارشی انقلابی مبدل شد، ولی حالا در پنجمین موج این قرار داریم، اگر چهار موج قبلی را ما ببینیم هر کدام ۲۰ تا ۳۰ سال دوام یافت، ولی حالا نیاز است که آن را مهار سازیم".

رئیس جمهوری افغانستان افزود که با توجه به این مشکلات جدی، هیچ جای جهان از این تهدیدات در امان نیست و قوانین منطقۀ و بین‌المللی نیز برای همکاری مشترک در مبارزه با هراس‌افگنی وجود ندارد.

وضعیت اقتصادی

رئیس جمهور غنی اذعان کرد که فقر در افغانستان از ۴۶فیصد در سال ۲۰۱۲ به ۴۹ فیصد در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و بیکاری‌های پنهان سیر صعودی پیموده است.

مقامهای افغان می گویند که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حدود ۴۰ فیصد اقتصاد محلی متاثر گردیده است.

با وجود این مشکلات رئیس جمهور غنی گفت "برای ده سال ما این دستاوردها را نداشتیم و در مجموع ما توانستیم که همچون یک دستاورد داشته باشیم، دوم از ایالات متحدۀ امریکا تشکر می‌کنیم که آنها با یک چهارچوب انکشافی جدید پیش آمدند، هر هدف تعیین‌شده چهارچوب انکشافی تأمین شد، ما به آن رسیدیم، ما پول نقدی را در مقابل اصلاحات به دست آوردیم".

رئیس جمهور غنی صدور فرمان‌ها برای مالیات و تصویب قوانین مالیاتی را دستاوردهای پایدار عایداتی خواند و گفت دخیل‌شدن سکتور خصوصی در چرخۀ اقتصاد این کشور و اصلاحات در سیستم بانکی عوامل دیگری اند که می‌تواند ثبات اقتصادی را به میان آورد.

XS
SM
MD
LG