لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به نیروهای افغان: به حالت تهاجمی برگردید


پس از آنکه حملات متعدد در چهار ولایت افغانستان ۴۲ کشته و ۸۹ زخمی برجا گذاشت، محمد اشرف غنی، رییس جمهور آن کشور به نیروهای افغان دستور داد تا از حالت دفاعی بر آمده و وارد حالت تهاجمی شوند.

آقای غنی در یک خطابۀ تلویزیونی به مردم افغانستان گفت: "برای دفاع از کشور و به منظور امنیت مردم و سرکوبی و دفع حملات و تهدیدات گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور می‌دهم که به عوض حالت دفاع، دوباره حالت تعرضی را اختیار کنند و در مقابل دشمن عملیات شان آغاز کنند."

رییس جمهور افغانستان گفته است که گروه طالبان برعکس نیت نیک مردم و حکومت افغانستان و تقاضای جامعهٔ جهانی، حملات شان را شدت بخشیده اند.

آقای غنی حملات امروزی در کابل، ننگرهار و سایر ولایات افغانستان را که در آن به گفته وی افراد ملکی و نظامیان افغان کشته شدند "جنایت" خوانده تقبیح کرد و گفت که طالبان با وجود تقاضاهای مکرر جامعه جهانی و حکومت افغانستان از جنگ و کشتن افغان‌ها دست برنداشته اند.

او از گروه طالبان خواست تا از جنگ دست برداشته و راه صلح را در پیش بگیرند و برای مبارزه با کروناویروس پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرند.

با آنکه طالبان مسوولیت حملات روز سه شنبه را در افغانستان نپذیرفته اند، مقام‌های افغان به شمول مشاور امنیت ملی و معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان طالبان را با داعش و دیگر گروه‌های دهشت افگن همدست خوانده و استدلال کرده اند که این گروه‌های فعالیت‌های تروریستی شان را مشترکانه انجام می‌دهند.

کاهش خشونت از تعهدات عمدۀ گروه طالبان در توافقنامۀ آن گروه با ایالات متحده است که در ۲۹ فبروری در قطر میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان امضا شد.

با اینحال، مقام‌های افغان و امریکایی تاکید دارند که طالبان به تعهد شان مبنی بر کاهش خشونت پابند نمانده و برعکس حملات آن گروه در افغانستان افزایش یافته است.

رییس جمهور غنی در حالی دستور برگشت به حالت تعرضی را به قوای مسلح افغان داده است که پیش از این، سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان به طالبان هشدار داده بود که اگر از خشونت دست نکشند، منتظر پاسخ باشند.

XS
SM
MD
LG