لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: بدون کمک امریکا، اردوی افغانستان شش ماه اکمال شده نمی‌تواند


آقای غنی گفته است که ۲۱ گروه دهشت افگن در داخل افغانستان فعالیت دارد
آقای غنی گفته است که ۲۱ گروه دهشت افگن در داخل افغانستان فعالیت دارد

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که بدون کمک ایالات متحدۀ امریکا، حکومت افغانستان قادر نخواهد بود منابع لازمی و اکمالات را برای قوای مسلح خود حتا برای شش ماه تامین کند.

محمد اشرف غنی، در مصاحبه با تلویزیون سی بی اس امریکا گفته است که جنگ در افغانستان از جنگ بر ضد اردوها (دو طرف مسلح) به جنگ بر ضد مردم تغییر چهره داده است.

آقای غنی گفت "۲۱ گروه دهشت افگن بین المللی در داخل افغانستان فعالیت دارند. ده ها بم گذار انتحاری اعزام شده اند. کارخانه هایی وجود دارد که انتحاری تولید می‌کنند. ما در محاصره استیم".

با اینحال آقای غنی به عزم و اراده برای مبارزه تا زمان تامین امنیت افغانستان، ولو چندین نسل را در بر بگیرد، تاکید کرده است.

با اینحال، فرماندهان نظامی امریکایی به این باور اند که استراتیژی جدید رئیس جمهوری دونالد ترمپ که فشار را بر پاکستان بیشتر اعمال می‌کند، راه بیرون رفت از بن بست کنونی در افغانستان است.

جنرال جان نکلسن، فرمانده عمومی قوای امریکایی و ناتو، به شبکۀ تلویزیونی سی بی اس گفته است که "پالیسی جدید" پاسخگوی همه نیازمندی‌ها بوده و از آنجاییکه مبتنی بر شرایط بوده و زمان خروج و پایان ماموریت را تعیین نکرده است، می‌تواند منجر به پیروزی شود.

آقای نکلسن با انتقاد از استراتیژی حکومت قبلی ایالات متحده در جنگ با افغانستان گفت که تعیین تاریخ خروج قوای امریکایی از افغانستان به "دشمنان" این درک را می‌داد که گویا امریکا تمایل خود را برای پیروزی در این جنگ از دست داده است.

فرمانده ارشد نظامی امریکا در افغانستان گفت "طالبان می توانند سلاح خود را به زمین گذاشته و به جامعه بپیوندند و بخشی از آیندۀ افغانستان باشند، زندگی بهتر برای خود و فرزندان شان تامین کنند، یا هم بمیرند".

رهبران افغان و امریکایی همواره از کارآیی و موثریت استراتیژی جدید ایالات متحده در افغانستان سخن گفته اند، اما در یک دید کلی تغییر چندانی در وضعیت رونما نشده است؛ طالبان به صلح نپیوسته اند و حملات انتحاری و شورشگری داعش و طالبان روزمره از غیرنظامیان بی دفاع در افغانستان قربانی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG