لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: نبود قانون، سکتور خصوصی را مجبور به فساد ساخته است


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در سومین نشست ملی شاروالان، خلای ظرفیت، حکومت‌داری بد، پروژه‌های کوتاه مدت و ناقص را عامل بحران شهری خواند و گفت که نبود قانون، سبب غصب زمین شده است.

در این نشست در ارگ ریاست جمهوری، که شاروالان ۳۴ ولایت افغانستان حضور داشتند، آقای غنی دلیل فساد در سکتور خصوصی را نبود قانون و پالیسی منسجم خواند.

آقای غنی گفت "دلیل عمده غصب، تنها غاصب نیست، یک خلا بود، عدم قانون سکتور خصوصی را مجبور ساخت که به سوی فساد برود، اگر پالیسی درست وجود می‌داشت، سکتور خصوصی میلیاردها دالر در شهرهای ما سرمایه‌گذاری می‌کرد".

رئیس جمهور غنی، گفت که دولت‌داری "بد و ناقص" عامل عقب ماندگی بوده و اکثریت‌ استراتیژی‌های که در افغانستان ساخته شده، از استراتیژی‌ها و قوانین کشورهای دیگر "کاپی برداری" شده و همین سبب گردیده که "بی نتیجه" بمانند.

ارائه طرح‌های مشخص تا یک ماه آینده، برای موفقیت ساخت و ساز شهرک معلمین، شهرک مهاجرین، مسکن قابل استطاعت برای خانواده‌های قربانیان نیروهای افغان و مبدل ساختن ساحات غیرپلانی به ساحات پلانی از خواست‌های عمده رئیس جمهور غنی، از شاروالان بود.

آقای غنی، تثبیت زمین‌های دولتی در تمام شهرهای افغانستان، نوع استفاده از املاک دولتی، ایجاد ساحات سبز در شهرها، حفظ و بازسازی میراث‌های تاریخی، ایجاد رابطه میان شهر و روستا، ایجاد زمینه برای بسته بندی و حفاظت معیاری از محصولات زراعتی در شهرها و ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری را اولویت شاروال‌ها خواند و از آنان خواست که طرحی را در مورد "افزایش عواید" برای وی پیشنهاد کنند.

رئیس جمهور غنی از شاروالان خواست تا مشترکاً با مردم و پولیس کار کنند و مطابق به قانون جدید شاروالی‌ها، عمل کنند. او ​افزود که بدترین استفاده از املاک دولتی صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور افغانستان، خواستار تغییرات جدی در تشکیلات شاروالی‌ها نیز شد و گفت که تشکیلات کنونی پاسخگوی حکومتداری محلی مطابق به "نقشه راه" آنان نیست.

عبدالمتین بیگ، رئیس ارگان‌های محلی افغانستان، در این برنامه گفت که تلاش می‌کنند تا در آینده، انتخابات شاروالی‌ها را برگزار نمایند و شاروال‌های کنونی نیز بربنیاد پروسۀ رقابتی گماشته شده اند.

XS
SM
MD
LG