لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: جنگ بر اکثریت طالبان تحمیل شده است


رئیس جمهورغنی روز شنبه در ارگ از بیست و ششمین سالروز پیروزی مجاهدین تجلیل کرد.

از بیست و ششمین سالگرد پیروزی مجاهدین بر نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق روز شنبه (۸ ثور) در ارگ ریاست جمهوری با حضور رئیس جمهور، مقام‌های حکومت و رهبران مجاهدین سابق تجلیل شد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در این مراسم گفت که دلیل حضور نیروهای خارجی در افغانستان اعلام جنگ گروه طالبان بر علیه دولت این کشور است.

رئیس جمهورغنی گفت"اگر نیروهای بین المللی است دو دلیل دارد، یک اعلام جنگ آنان(طالبان) با دولت اسلامی افغانستان و دوم مناسبات آنان (طالبان) با تروریستان".

اما آقای غنی در ادامه افزود که جنگ بر اکثریت طالبان نیز تحمیل شده است.

او گفت "هرطالب جنگ نمی‌خواهد جنگ از طرف یک عدۀ محدود سر اکثریت اینها تحمیل شده است".

آقای غنی در مورد گفتگوهای صلح با طالبان گفت که اگر این گروه خواستار مذاکرات سیاسی اند، پیشنهاد صلح حکومت "سخاوتمندانه است".

به گفته رئیس جمهورغنی، طالبان ماه‌ها روی پیشنهاد صلح حکومت افغانستان فکر کردند؛ اما جرأت پذیرفتن و یا بیان اینکه چرا آنرا رد کردند، ندارند.

با این همه، رئیس جمهورغنی بار دیگر از طالبان خواست که اگر "مسلمان و افغان" اند، پیشنهاد صلح را بپذیرند.

او، گفت که در مورد پیشنهاد صلح حکومت به طالبان به گونۀ "مطلق هماهنگی ملی وجود دارد و تمام همسایگان ما بدانند که ما را تقسیم نمی‌توانند".

گروه طالبان هفته گذشته اعلام کردند که "عملیات بهاری" شان را زیرنام "خندق" به پیش خواهند برد.

رئیس جمهورغنی در این مورد گفت که آنان با کی می‌خواهند "جهاد کنند، در برابر رهبران جهادی ما، در برابر علمای کرام ما، علیه ملت مسلمان ما، این جنگ بر ضد علیه افغانستان آزاد و مسلمان است".

در مورد انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهورغنی گفت که خواستار برگزاری این انتخابات قبل از ماه جوازی ۱۳۹۸ خورشیدی است.

وی همچنان از اعضای پارلمان خواست که در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی مداخله نکنند.

رئیس جمهورغنی گفت که تأمین امنیت انتخابات در اولویت قرار دارد و از رهبران جهادی خواست که برای مساعد کردن زمینه برای برگزاری انتخابات شفاف، همکاری کنند.

در هشت ثور ۱۳۷۱ خورشیدی رهبران مجاهدین، رژیم کمونیستی را به رهبری داکتر نجیب الله سقوط دادند و حکومت را به دست گرفتند.

در مراسمی که روز شنبه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود صبغت الله مجددی و شماری دیگر از رهبران پیشین جهادی حضور داشت؛ اما اعضای حزب جمعیت اسلامی و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی که از رهبران پیشین جهادی اند، حضور نداشتند.

XS
SM
MD
LG