لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: انتقال قدرت از طریق انتخابات اصل غیرقابل معامله است


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تلویحاً با "طرح حکومت مشارکتی" در این کشور مخالفت کرد و گفت که انتقال قدرت از طریق انتخابات "یک اصل غیر قابل معامله است".

آقای غنی امروز ششم مارچ (۱۶ حوت) در مراسم گشایش سال سوم دورۀ هفدهم تقنینی ولسی جرگۀ افغانستان گفت: " ما آماده استیم در مورد برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سرتاسری تحت مدیریت جامعه جهانی بحث کنیم. در مورد تاریخ برگزاری انتخابات هم می‌توانیم صحبت کنیم و به نتیجه برسیم."

آقای غنی همچنان گفت که هر نهادی می‌تواند "خیال و خوابی" را برای راه حل در افغانستان توصیه کند، اما وثیقه مردم این کشور قانون اساسی است و نیاز به دیگر طرح‌ها در این کشور نیست.

او همچنان هشدار داد که هیچ فردی نمی‌تواند در مورد "انحلال نهادهای موجود" که در قانون اساسی افغانستان تسجیل یافته، تصمیم بگیرد.

رییس جمهور افغانستان خطاب به نمایندگان ولسی جرگۀ افغانستان گفت که شورای ملی این کشور دوامدار باقی خواهد ماند.

این سخنان آقای غنی در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، در سفر اخیرش به کابل در مورد بدیل‌ها و گزینه‌های مختلفی برای پیشبرد روند صلح با مقامات افغان بحث کرده است.

همچنان یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا گفته است که ایجاد یک حکومت مشارکتی شامل این گزینه‌ها بوده است.

پیش از این گروه طالبان و برخی از چهره‌های سیاسی افغان خواهان ایجاد حکومت موقت در افغانستان شده بودند و این اظهارات واکنش‌های را نیز در پی داشت.

رییس جمهور غنی یک بار دیگر موقف‌اش را تصریح کرد: "به کسانی که برای رسیدن به قدرت به این و آن دروازه می‌روند برادرانه توصیه می‌کنم که اقتدار سیاسی در افغانستان یک دروازه و یک کلید دارد و آن رای آزاد مردم افغانستان است. این دروازه را تنها مردم افغانستان می‌توانند از طریق رای خود به روی تان باز کنند، بناً به قانون اساسی و جمهوریت متعهد باشید."

XS
SM
MD
LG