لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان برای یک روز ماتم ملی اعلام کرد


امروز در افغانستان و تمام نمایندگی‌های سیاسی این کشور، بیرق افغانستان نیمه برافراشته است.

ریاست جمهوری افغانستان "جهت احترام" به قربانیان حملات تروریستی اخیر در کابل، ننگرهار و کندهار امروز یکشنبه (۸ دلو) را ماتم ملی اعلام کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامۀ، گفته است که امروز بیرق افغانستان در سراسر این کشور و نمایندگی‌های سیاسی آن در خارج از کشور، نیمه برافراشته شده است.

ریاست جمهوری، حملات اخیر در کابل، ننگرهار و کندهار را "جنایتکارانه" خوانده و گفته است که این حملات "مردم ما را به گلیم غم و ماتم" نشانده است.

در اعلامیه ارگ آمده است " دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور غم شریکی با خانواده‌های ماتم رسیده و ادای احترام به آنان، امروز را ماتم ملی اعلام می کند".

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نیز روز یکشنبه در یک پیام تویتر خود گروه طالبان، شبکۀ حقانی، گروه دولت اسلامی یا داعش و حامیان آن گروه ها را دشمنان بشریت و اسلام خطاب کرد و گفت که آنان حملات وحشیانه دهشت افگنی را در کابل، جلال آباد و کندهار سازماندهی کرده اند.

حملۀ روز شنبه در کابل یکی از مرگبار ترین حملات در ۱۷ سال گذشته در کابل به حساب می رود
حملۀ روز شنبه در کابل یکی از مرگبار ترین حملات در ۱۷ سال گذشته در کابل به حساب می رود

همچنان ریاست جمهوری افغانستان گفته است که به منظور رسیدگی بهتر به زخمیان و خانواده‌های قربانیان این رویدادها، فردا دوشنبه در کابل رخصتی عمومی است و همچنان روز سه شنبه در سراسر این کشور مراسم "اتحاف دعا" برگزار می‌شود.

در همین حال تعداد کشته شدگان رویداد روز شنبه در کابل به ۱۰۳ نفر تعداد زخمیان به ۲۳۵تن رسیده است.

وحید مجروح، رئیس روابط خارجه و سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان صبح روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که در این رویداد ۹۵ تن کشته و ۱۹۱ تن شامل ۱۸۲ مرد و ۹ زن زخمی شده اند.

آقای مجروح گفت که ۹۰ تن از مجروحین هنوز در شفاخانه‌ها بستر اند.

مسؤولیت این حمله را گروه طالبان به عهده گرفته است؛ اما وزارت امور داخلۀ افغانستان روز گذشته گفت که این حمله را شبکۀ حقانی انجام داده است.

پولیس کابل در نزدیک یکی از ساختمان های در نتیجۀ حمله انتحاری روز شنبه قسماً تخریب شده است
پولیس کابل در نزدیک یکی از ساختمان های در نتیجۀ حمله انتحاری روز شنبه قسماً تخریب شده است

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان گفت در جادۀ که این انفجار رخ داده، دفتر شورای عالی صلح و قنسولگری هند نیز موقعیت دارد.

یک منبع در حکومت افغانستان می‌گوید که هدف این حمله قنسولگری هند بوده است.

وزارت امور داخلۀ افغانستان در پیوند به این رویداد، چهار تن را بازداشت کرده است.

همچنان قرار است که بعد از چاشت امروز یکشبنه، مقام‌های عالی رتبۀ نهادهای امنیتی افغانستان در مورد این رویداد به خبرنگاران معلومات دهند.

XS
SM
MD
LG