لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: توافق صلح با حکمتیار در دورۀ گیلانی ممکن شد


نماز جنازۀ سید احمد گیلانی صبح امروز در ارگ ریاست جمهوری ادا شد.

رئیس جمهور افغانستان در مراسم ادای نماز جنازۀ سید احمد گیلانی در ارگ ریاست جمهوری، از توافق صلح با گلبدین حکمتیار به عنوان بزرگترین دستاورد حکومت و شورای عالی صلح به رهبری سید احمد گیلانی یاد کرد.

مراسم نماز جنازۀ سید احمد گیلانی صبح امروز در ارگ ریاست جمهوری با حضور سران حکومت، اعضای کابینه، رهبران پیشین جهادی، نمایندگان مردم، سیاسیون و اعضای خانوادۀ گیلانی برگزار شد.

در این مراسم، رئیس جمهور غنی گفت، تحت رهبری سید احمد گیلانی، روند صلح که از دورۀ حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان آغاز شده بود، به نتیجه رسید.

او گفت "در مدت کم تحت قیادت پیر صاحب ما دستاوردی داشتیم که کرزی صاحب از ابتدا شروع کرده بود. آن هم توافق صلح با حزب اسلامی و محترم انجنیر صاحب حکمتیار، صورت گرفت".

رئیس جمهور غنی تأکید کرد که عملی‌شدن این توافق از وجایب طرفین است.

آقای غنی، از گیلانی به عنوان شخص "مُصلح" یاد کرد و درگذشت وی را به افغان‌ها و خانوادۀ گیلانی تسلیت گفت.

در همین حال، سید حامد، پسر سید احمد گیلانی، در مراسم ادای نماز جنازه پدرش، از حکومت قدردانی کرد و گفت، هرچند جایگاه پدرش را نمی‌تواند پر کند؛ اما افزود که در کنار حکومت و مردم افغانستان برای آیندۀ بهتر تلاش خواهد کرد.

پس از ادای مراسم نماز جنازه سید احمد گیلانی، پیکر وی به ننگرهار برای خاکسپاری منتقل گردید.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز در مراسم خاکسپاری سید احمد گیلانی در سرخ‌رود با اشاره به موافقه صلح با حزب اسلامی گفت، او دستاوردی خوب در بخش صلح داشت.

رئیس اجرائیه تأکید کرد که در توافق صلح با حزب اسلامی تغییری نمی‌آید و درگذشت آقای گیلانی، بالای این موافقتنامه نیز تأثیری نخواهد گذاشت.

او افزود، حکومت وحدت ملی راه گیلانی را تعقیب می‌کند و شخصی مناسب چون او را در رأس شورای عالی صلح خواهد گماشت.‎

پیکر سید احمد گیلانی پس از چاشت امروز در ولسوالی سرخ‌رود ننگرهار، در هدیرۀ آبایی‌اش به خاک سپرده شد.

سید احمد گیلانی، در پی حملۀ قلبی به عمر ۸۴ سالگی شام روز شنبه در کابل درگذشت.

XS
SM
MD
LG