لینک های دسترسی

Breaking News

یونان دو پناهجوی افغان را به اتهام آتش زدن کمپ مهاجرین به زندان محکوم کرد


پناهجویانی که پس از آتش سوزی در کمپ "ماریو'' واقع در جزیرهٔ لسبوس در حال فرار استند (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
پناهجویانی که پس از آتش سوزی در کمپ "ماریو'' واقع در جزیرهٔ لسبوس در حال فرار استند (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

یک محکمه‌ای استیناف در یونان روز سه شنبه هفتم جون (۱۷ جوزا) دو پناهجوی ۱۸ سالهٔ افغان را به اتهام آتش افروزی در یک کمپ مهاجران واقع در جزیرهٔ لسبوس آن کشور به چهار سال زندان محکوم کرد.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که این محکمهٔ استیناف میعاد حبس این دو پناهجوی افغان را به دلیل رفتار خوب، از پنج سال به چهار سال کاهش داده است.

هنگامی که کمپ موسوم به "موریا" در دو آتش سوزی متوالی به تاریخ ۸ و ۹ سپتمبر ۲۰۲۰ میلادی به خاکستر تبدیل شد، هر دو پناهجو هنوز خردسال بودند.

ویکی انجلیدو،‌ وکیل مدافع آنان، پس از محاکمهٔ استیناف گفت که محکمهٔ لسبوس باید مجازات اصلی را که در ماه مارچ حکم آن صادر شده بود، باید به نصف کاهش می داد.

این وکیل مدافع ادعا کرده است که "فقدان آشکار شواهد معتبری که علیه آنان [دو پناهجوی افغان] ارایه شده بود" وجود داشت.

خانم انجلیدو به خبرگزاری فرانس پرس گفت با وجودیکه این دو پناهجو در زمان وقوع آتش سوزی کمپ مهاجران در جزیرهٔ لسبوس خردسال بودند، هیچ شرایطی برای تخفیف مجازات آنان مدنظر گرفته نشده است.

قبل بر این، یک محکمهٔ یونان به تاریخ ۱۲ جون ۲۰۲۱ میلادی چهار پناهجوی افغان که به آتش‌افروزی در بزرگترین کمپ‌ پناهجویان در اروپا متهم بودند، هر یک را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

این چهار پناهجوی افغان متهم اند که در آتش افزوزی و از بین بردن کمپ مهاجران نقش داشته اند.

کمپ موریا در جزیرهٔ لسبوس که میزبان ۱۳ هزار پناهجو بود، در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ میلادی در اثر آتش‌سوزی با خاک یکسان شد، اما آن رویداد تلفات جانی نداشت. مهاجران در این کمپ پر ازدحام در عقب سیم‌های خاردار به سر می بردند.

چند روز پس از آتش سوزی در این کمپ، چندین پناهجوی افغان به ظن آتش زدن کمپ دستگیر شدند. در آن زمان، مهاجران در این کمپ به خاطر وضع قرنطین ناشی از همه گیری کووید۱۹ که شماری از آنان به این بیماری مبتلا شده بودند، دست به اعتراض زده بودند.

پس از آن که این کمپ از بین رفت، همه پناهجویان این کمپ به شمول کودکان، زنان حامله و افراد دارای معلولیت مجبور شدند برای یک هفته در فضای باز به سر ببرند.

XS
SM
MD
LG