لینک های دسترسی

Breaking News

رهایی شماری از زندانیان گوانتانامو و انتقال آنان به عمان


مقامات ایالات متحده روز پنجشنبه گفتند که ده تن از زندانیان یمنی را که در زندان گوانتانامو نگهداری می شدند به یمن فرستاده اند.

زندان گوانتانامو در سال ٢٠٠٢ برای نگهداری افرادی که با القاعده و طالبان ارتباط داشتند، ایجاد گردید.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که رهایی این ده شهروند یمن پس از غور و بررسی زیاد صورت گرفته است.

وزیر دفاع امریکا افزود که طرحی را به رئیس جمهور آن کشور پیشنهاد کرده است که به اساس آن زندانیان گوانتانامو سر انجام به داخل خاک ایالات متحده منتقل خواهند شد.

آقای کارتر افزود که کانگرس ایالات متحده نیز حاضر شده روی این طرح با حکومت آن کشور کار کند.

وزیر دفاع امریکا گفت شمار زندانیان گوانتانامو اکنون به ٩٣ نفر رسیده است.

مقامات امریکایی به صدای امریکا گفتند که قرار است سه زندانی دیگر نیز تا اخیر ماه جاری میلادی از زندان گوانتانامو رها و به یک کشور دیگر انتقال داده شود.

این در حالیست که بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده همواره بر مسدود ساختن این زندان تاکید کرده و روز سه شنبه در آخرین سخنرانی خود در کانگرس آن کشور، گوانتانامو را "وسیله سربازگیری دشمنان" امریکا خواند.

گیری سولیس، استاد مرکز حقوق پوهنتون جورج تاون در شهر واشنگتن می گوید که بازداشت افراد برای مدت نامعلوم از خود مقرراتی دارد، ولی ایالات متحده در ارتباط به زندانیان گوانتانامو در چوکات این مقررات عمل نمی کند.

قرار است وزارت دفاع ایالات متحده طرحی را در ماه آینده میلادی به کانگرس پیشنهاد کند تا چگونه زندان گوانتانامو مسدود گردد. این مطلب را یک مقام آن وزارت به صدای امریکا بیان داشته است.

مقامات ایالات متحده ساحات احتمالی جابجایی زندانیانی را که از حبس رها نخواهند شد در ایالات کنزاس، کارولینای جنوبی و کولورادو در نظر گرفته اند.

اما تا حال کانگرس با هر نوع معامله روی بستن گوانتانامو و انتقال زندانیان به داخل خاک ایالات متحده مقاومت کرده است.

XS
SM
MD
LG