لینک های دسترسی

Breaking News

حکمتیار به طالبان: یگانه راه رسیدن به قدرت انتخابات است


گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان و نامزد ریاست جمهوری ۱۳۹۸ افغانستان، در جریان کنفرانس مصالحه افغانستان به میزبانی پاکستان گفت که طالبان باید این را بپذیرند که یگانه راه رسیدن به قدرت، انتخابات است.

آقای حکمتیار گفت:" طالبان باید به الفاظ صریح بگویند که به انتخابات باور دارند و از طریق انتخابات برای رسیدن به قدرت، یقین داریم، و تعهد می‌کنیم که راه های دیگری را نخواهیم آزمود."

در این کفنراس دو روزه که روز شنبه اول سرطان (۲۲ جون) در پاکستان آغاز شده است، شماری زیادی از مخالفین سیاسی حکومت افغانستان و مسوولین شورای عالی صلح اشتراک کرده اند.

اشتراک کنندگان در این کنفرانس در ارتباط به خروج نیروهای بین المللی در یک چوکات زمانی مشخص توافق نظر اما در مورد مذاکره با گروه طالبان دیدگاه متفاوت دارند.

محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی رییس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ افغانستان،در این کنفرانس خواهان مذاکرات موازی با طالبان برای توافق روی شرایط صلح شد.

آقای اتمر افزود:" در کنار مذاکرات امریکا-طالبان، پروسه موازی وجود داشته باشد که آن روندی میان طالبان و افغان‌ها است تا در مورد آینده کشور صحبت شود – در مورد آتش بس، توافق همه جانبه صلح، زندانیان و تعزیرات صحبت شود."

در این کنفرانس نماینده طالبان اشتراک نکرده بودند.

این کنفرانس در حالی برگزار می‌گردد که قرار است محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به تاریخ ۲۷ جون (۶سرطان) در یک سفر رسمی به پاکستان برود.

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به پرورش، تمویل و پناه دادن به گروه های شورشی و تندرو متهم می‌کند، اتهاماتی که پیوسته از سوی اسلام آباد رد شده است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در جریان این کنفرانس گفت که نیاز مبرم است تا فضای منفی که میان افغانستان وپاکستان وجود دارد، از بین برود. او گفت که اکنون فرصتی به میان آمده تا صلح در افغانستان تامین شود و "نباید این فرصت را از دست داد."

XS
SM
MD
LG