لینک های دسترسی

Breaking News

۲۴ هزار شهروند افغانستان در حج ۲۰۱۶


افزایش تدابیر امنیتی پیش از آغاز برگزاری مراسم سالانه حج در عربستان سعودی

نزدیک به ۲ میلیون مسلمان از سراسر جهان، امروز یکشنبه که مصادف است با روز عرفه، وارد میدان عرفات شده و مجموعه‌ای از اعمال نیایشی را به‌جا می آورند.

در چند هفتۀ اخیر که صدها هزار مسلمان به شهر مکه رسیده اند، فضای آن شهر و نواحی آن را نوای "لبیک اللهم لبیک" زایرین پر کرده است.

وزارت داخلۀ عربستان رقم زایرین حج امسال را ۱.۳ میلیون نفر تخمین می کند که از ۱۶۰ کشور جهان به عربستان سعودی آمده اند.

بیشتر زایرین شام شنبه را در بیرون مکه در دامنۀ مینا که در آن ۱۶۰ هزار خیمه آماده شده بود؛ گذارنده و امروز وارد میدان عرفات می گردند.

مقامات وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته اند که امسال ۲۴ هزار افغان در مراسم حج شرکت کرده اند.

مراسم حج، یکی از بزرگترین ایام زیارتی جهان است. در این ایام که مصادف است با دهم ذی الحجه تصویری از وفاداری به دین ابراهیمی را در شهر مکه و مناطق اطراف آن برای پنج روز به تصویر می کشد که حجاج با عبادت و اعتراف به گناهان گذشتۀ شان تلاش می ورزند به خالق شان نزدیک تر گردند.

تعویض مفتی الشیخ

روزنامۀ الریاض روز شنبه گزارش داد که شیخ صالح بن حمید، به عوض شیخ عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم مکه به حجاج خطبه را خواهند خواند. شیخ عبدالعزیز از 1981 به اینسو خطبۀ حج را می خواند.

شیخ حمید پیش از این رئیس شورای عالی مشورتی بود و پیش از آنکه به حیث مشاور سلطنتی مقرر شود، در شورای عالی قضات انجام وظیفه می کرد. در روزنامۀ الریاض دلیل تبدیلی شیخ عبدالعزیز بیان نشده است.

اما اظهارات شیخ عبدالعزیز الشیخ در این هفته پس از آن بحث برانگیز شد که در انتقادات مقامات ایرانی از وی نقل قول شد که گفته است "رهبران شیعۀ ایران مسلمان نیستند."

مراسم حج بدون ایرانی ها

این در حالیست که در مراسم حج امسال، زایرین ایرانی حضور ندارند. سال گذشته نزدیک به ۶۴ هزار زایر ایرانی در مراسم حج حصه گرفته بودند که به خاطر منازعات میان تهران و ریاض، ایران مانع حضور شهروندانش در این فریضۀ پنجم مسلمانان در سال روان شد.

عربستان سعودی مقامات ایرانی را به خاطر این تصمیم شان مقصر دانسته گفته اند که این اقدام بنابر ملحوظات سیاسی اتخاذ شده تا به گونۀ علنی بر عربستان سعودی فشار وارد کنند.

اما ایران می گوید که "بی کفایتی" مقامات سعودی در تدابیر مصؤونیتی حجاج، منجر به تلف شدن بیش از ۴۶۰ زایر ایرانی در شهر مکه گردید.

روز جمعه هزاران ایرانی در جاده های تهران و سایر شهر های آن کشور راهپیمایی کرده و در اعتراض به عربستان سعودی، عیله حکومت آل سعود نعره سر دادند.

XS
SM
MD
LG