لینک های دسترسی

Breaking News

کهنسال ترین حاجی ۱۰۴ سال عمر داشت


حجاج حین طواف در اطراف کعبۀ شریف

عربستان سعودی در سال روان برای ادای مناسک حج، میزبان ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر از سرتاسر جهان بود.

مقامات ریاض گزارش داده اند که کهنسال ترین نفری که برای ادای مراسم حج به زیارت کعبه آمده بود، ابو ماریا محمد مرد ۱۰۴ سالۀ اندونیزیایی بود.

در میان افرادیکه در سال ۲۰۱۷ مراسم حج را انجام دادند، ۱.۷۵ میلیون نفر، شهروندان سایر کشور ها بودند که به عربستان رفته بودند.

علاوه بر حجاج سایر کشور های اسلامی، ۶۰۰ هزار شهروند عربستان سعودی که یا ساکن در آن کشور اند یا هم تابعیت عربستان را دارند، در مراسم حج امسال شرکت کردند.

مقامات تنظیم کنندۀ مناسک حج به اسوشیتدپرس گفته اند که از جملۀ بیش از دو میلیون حاجی، ۱.۳۳ میلیون آن مرد و ۱.۰۲ میلیون آن هم زنان بودند.

در میان زایرین امسال حج، ۵۹ درصد از کشور های غیر عرب آسیایی، ۲۴ درصد از کشور های عرب، ۱۱ درصد از کشور های افریقایی غیر عرب، پنج درصد باشندگان کشور های اروپایی و یک درصد هم از شمال امریکا جهت ادای مراسم حج به عربستان سعودی سفر کردند.

خدمات و امنیت

شهزاده خالد الفیصل، امیر مکه، به خبرنگاران گفت که حکومت عربستان سعودی تمام آنچه در صلاحیت و دسترسی خود دارد، انجام داده تا برای حجاج که امسال برای ادای مناسک حج آمده اند این اطمینان حاصل شود که آنان در کمال راحتی و مصوونیت مراسم حج را ادا می کنند.

آقای الفیصل گفت که مقامات مسوول مناسک حج عربستان سعودی، ۲۱ هزار بس سیاحتی و یک خط آهن اختصاصی که ۳۶۰ هزار زایر را انتقال می دهد، فراهم کرده و به خاطر نگرانی های صحی، ۳۰ هزار داکتر و نرس، ۱۷ شفاخانه و ۱۳۵ مرکز صحی سیار را در مناطق مختلف نزدیک به مراسم حج گماشته است.

مناسک حج در عربستان سعودی در حالی برگزار شد که آن کشور با "تهدید های دهشت افگنی" داخلی و خارجی مواجه می باشد.

وزارت داخلۀ عربستان سعودی می گوید که برای تامین امنیت مناسک حج بر علاوۀ ۱۰۰ هزار نیروی امنیتی که برای حراست و همکاری زایرین حج گماشته بودند، پنج هزار کمرۀ امنیتی را در مسیر رفت و آمد حاجی ها در داخل و حومۀ بیت الله شریف نصب کرده بودند.

سال ۲۰۱۵ میلادی، یکی از مرگبار ترین سال های مناسک حج در مکه بود که در آن در اثر چپه شدن جرثقیل و ازدحام، حدود ۲۴۲۶ حاجی جان باخت که در آن ۴۶۴ ایرانی شامل بود.

پس از آن رویداد روابط عربستان سعودی و ایران متشنج شد و در اعتراض به عدم توجه در تنظیم و مدیریت مناسک حج، ایران سال گذشته مراسم حج را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG