لینک های دسترسی

Breaking News

محب به نظامیان افغان: در برابر تخطی‌های سرحدی انعطاف نداشته باشید


شورای امنیت ملی افغانستان از مسوولان نهاد‌های امنیتی خواسته که در برابر تخطی‌های سرحدی به ویژه با پاکستان "انعطاف نداشته و این موضوع را جدی" بگیرند.

مقام‌های محلی ولایت کنر دو روز قبل گفتند که نظامیان پاکستانی به تازگی ۲۰۰ راکت را بر روستاهای مرزی این ولایت پرتاب کرده که این حملات بر مناطق سرحدی ولسوالی شلتن صورت گرفته است.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی در نشست امنیتی این شورا، به مقام‌های ارشد امنیتی و دفاعی افغان دستور داده که تمامی موضوعات "خرد و بزرگ" در نقاط سرحدی را جدی گرفته و نیز تخطی‌های سرحدی به ویژه "موضوعات خط فرضی دیورند" را مستندسازی کنند.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان روز جمعه ۲۳ اگست (اول سنبله) در این مورد به صدای امریکا گفت: "تخطی‌های مختلفی در سال‌های گذشته صورت گرفته و شما دیدید که چندین بار میان نظامیان افغان و پاکستانی جنگ صورت گرفته و نیز چندین بار مردم محل در نقاط سرحدی درگیر شده اند."

سخنگوی مشاور شورای امنیت ملی دربارهٔ دستور آقای محب مبنی بر جدی گرفتن این تخطی‌ها افزود: "اگر کسی در خاک ما می‌آید پوسته میسازد و یا عسکر پیاده میکند، بدون شک که شما (نهاد‌های امینتی افغان) صلاحیت و مکلفیت این را دارید که آن‌‌ها را بکشید".

مشاور شورای امنیت ملی از کشورهای "همسایه" افغانستان خواسته است که سبب منازعات نشوند و مطابق اصول روابط بین دول عمل کنند.

روز گذشته ریاست جمهوری افغانستان با نکوهش حمله‌های راکتی پاکستان بر مناطق شرقی این کشور گفت که این عمل اسلام‌آباد خلاف اصول بین‌المللی است.

صدیق صدیق، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک تویت گفت که این عمل پاکستان بیانگر تعهد نداشتن این کشور در امر تامین صلح و ثبات افغانستان و منطقه است.

XS
SM
MD
LG