لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان شبکۀ حقانی را مرموزانه منع قرار داد


پاکستان فعالیت شبکه حقانی ممنوع اعلام کرده، اما اسلام آباد می گوید که به خاطر پیچیگدگی موضوع تا هنوز نمی تواند این موقف را به گونۀ رسمی اعلام کند – موقفی که هدف انتقاد شدید قرار گرفته است.

مقامات حکومتی به صدای امریکا گفتند که تصمیم برای منع قرار دادن شبکه حقانی در یک وقت مناسب اعلان خواهد شد اما جزیات بیشتری فراهم نکردند.

مقامات می گویند این اقدام پس از ملاقات جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده با مقامهای آن شکور اتخاذ شده است. آنان ملاقات جان کری را با اعلان ملا فضل الله رهبرطالبان پاکستان به حیث دهشت افگن جهانی مرتبط می دانند.

نواز شریف، صدراعظم پاکستان روز دوشنبه در ارتباط به حمله بر یک مکتب پشاور، در یک گردهمايي دپلومات ها در اسلام آباد بر مساعی علیه دهشت افگنی تاکید کرد.

آقای شریف گفت "حکومت متعهد است تا دهشت افگنی را با تمام اشکال آن ازبین ببرد و در برابر آن از هیچ گونه مدارا کار نخواهد گرفت. حکومت از هیچگونه مساعی برای زدودن تمام اشکال دهشت افگنی از پاکستان دریغ نخواهد کرد تا تمام تندروان و افراطیون خشن قلع و قمع گردند."

واکنش به حملۀ پشاور

حمله بی پیشینه بر مکتب زیر ادارۀ قوای نظامی، حکومت را مجبورساخت تا فعالیت های ضد دهشت افگنی را گسترش دهد. از زمان وقوع حمله تا حال حکومت قانون اعدام را دوباره عملی کرد و تهاجم برضد شورش گری را در مناطق قبایلی توسعه بخشیده و محکمه نظامی را علیه افراد مشکوک دهشت افگن بوجود آورد.

پاکستان از زمان حمله بر مکتب تا حال ٢٠ تن را اعدام نموده است. مقامات گفته اند که حکومت دوسیه های ٥٠٠ تن دیگر را نیز جهت اعدام زیر غور دارد.

پاکستان از مدتها به این طورف تحت انتقاد شدید قراردارد که تندروان ضد افغانستان و هند را اجازه می دهد تا از خاکش استفاده کند و تنها آنعده از تندروان را مورد حمله قرار میدهد که تنها این کشور را حمله ور می شوند.

اما رهبران ملکی و نظامی پاکستان تاکید می ورزند که آنها پالیسی طالبان خوب و بد را اکنون از بین برده اند. نواز شریف صدراعظم پاکستان بروز دوشنبه این موضوع را توضیح داده گفت "پاکستان نه تنها هیچ کس را اجازه نمی دهد که از خاکش برضد هیچ کشوری استفاده کند و نه هم دهشت افگنان را از خاک کشور دیگر اجازه میدهد تا در پاکستان فعالیت کند."

موقف کابل و واشنگتن

مقامات افغان و ایالات متحده امریکا برای مدت طولانی گفته اند که رهبراان حقانی از جاهای امن پاکستان برای حمله های سازمان یافته در افغانستان استفاده می کرده اند. آنها گفته اند که این شبکه توسط اردو و استخبارات آن حمایه می شوند.

با آنکه ممنوع قراردادن شبکه حقانی و سایر گروها از طرف اردوی پاکستان رسما اعلان نشده است اما ایالات متحده همین اکنون این عمل پاکستان را مورد تقدیر قرارداده است.

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید "این یک اقدام مهم است تا فعالیت دهشت افگنان در پاکستان از بین برده شود. واضحا وزیر خارجه درآنجابود وروی موضوعات مختلف به شمول مبارزه با دهشت افگنی بحث کرده است."

اما طالبان افغان در مقابل ممانعت شبکه حقانی با بی تفاوتی عکس العمل نشان داده اند و گفته اند که فعالیت های آنها متکی به جاهای امن در پاکستان نمی باشد.

XS
SM
MD
LG