لینک های دسترسی

Breaking News

زنان در صفوف امنیتی در غرب افغانستان، ارتقا نمی کنند


نظامیان زن در ولایات غربی افغانستان می‌گویند با وجود داشتن ظرفیت برابر با مردان، اغلب در سمت‌های پایین، به کار گماشته می‌شوند. این زنان می گویند بست‌های کافی برای خانم‌ها وجود ندارد که بتوانند از طریق آن ترفیع کرده و مصدر خدمت به هموطن و همنوع خود شوند.

این نظامیان که در جریان یک دهه اخیر شرایط نسبتاً سختی را برای حضور در صفوف نیروهای امنیتی افغان پشت سر گذاشته اند، از مشکلات متعددی سخن میزنند که هنوز با آن روبرو میباشند.

عالیه عزیزی، یکی از این نظامیان زن که رتبه لومری سارن را دارد، بزرگترین مشکل فراروی زنان نظامی را، عدم باورمندی مقام‌های افغان به توانایی زنان عنوان می‌کند.

ندا عزیزی، دیگر منسوب پولیس زن در هرات نیز می‌گوید با اینکه زنان مؤظف در نهادهای امنیتی باعث پیشرفت سیستم و آرامش خاطر مراجعین زن به شمار می ‌روند، اما هیچ پُست مدیریت و رهبری به آنان سپرده نمی‌شود.

ندا می گوید باوجودی که باسواد و فارغ صنف ۱۲ است و با کامپیوتر نیز آشنایی دارد، اما تا به حال منحیث یک سرباز کار می‌کند. او می خواهد یک افسر و یا ساتنمن شود، اما نمی‌تواند به پُست‌هایی که آرزو دارد، دسترسی یابد.

این شکایت نظامیان زن، در محفل تجلیل از هشتم مارچ، روز جهانی زن، در ولایت هرات مطرح می‌شود

.

این برنامه‌ از جانب مسؤولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت هرات، برای تجلیل از کارکردهای این زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی، برگزار شد.

عبدالقادر رحیمی، رئیس این کمیسیون در هرات نیز با ابراز نگرانی از وضعیت نظامیان زن می‌گوید بیشتر این زنان در رتبه های پایین کار می‌کنند و حتی در برخی موارد، از آنها به عنوان خدمه استفاده میشود.

آقای رحیمی می گوید این زنان افسر پولیس و نظامی است و خلاف اصول ‌نامه کاری هر اداره است که کسی را پایین ‌تر از مؤقف اش، وظیفه داد.

این در حالیست که فیروز شاداب، معاون ملکی قوماندانی امنیه ولایت هرات می گوید اراده وزارت امور داخله در این است که وضعیت خانم‌ها بهبود یابد. آقای شاداب می گوید مشکلات زنانی را که در صفوف پولیس وظیفه دارند به رهبری قوماندانی امنیه هرات اطلاع داده اند و همچنان کار باید صورت بگیرد، سطح مؤثریت خانم‌ها باید بلند رود، آن ها باید ارتقا داده شوند و برای شان رتبه‌هایی در نظر گرفته شود.

با این همه فاطمه جعفری، نماینده شورای ولایتی هرات می‌گوید تا زمانی که زنان پشتوانه خوبی در وزارت‌های داخله و دفاع نداشته باشند، نمی‌توانند در صفوف نیروهای امنیتی پیشرفت نمایند.

خانم جعفری می گوید در وزارت‌خانه ها در سطوح بلند تر زنانی وجود ندارند که بتوانند پالیسی ساز باشند و برای حل مشکلات زنان با دید زنانه برخورد کنند.

در حال حاضر بیش از ۳۰۰ زن در چوکات نیروهای امنیتی افغان، در ولایت هرات وظیفه اجرا می‌کنند.

XS
SM
MD
LG