لینک های دسترسی

Breaking News

اداره هواشناسی افغانستان: باران‌های شدید در راه است


شهر کابل و ولایتهای هم‌جوار آن از شب گذشته تا کنون شاهد ریزش باران بوده است.

در پی وزش توفان توأم با باران‌های شدید در کشورهای هند و پاکستان، وضعیت جوی شماری از مناطق افغانستان نیز بارانی شده است.

کابل پایتخت و ولایات هم‌جوار آن از شب گذشته تا کنون شاهد ریزش باران بوده است. در برخی ولایات شمالی نیز بارنده‌گی است، در شماری از ولایات شرق و غرب افغانستان احتمال بارنده‌گی وجود دارد؛ اما در جنوب هنوز باران نباریده است.

قاسم رحیمی مسؤول مطبوعاتی ادارۀ مستقل هوانوردی ملکی افغانستان به صدای امریکا می‌گوید که بررسی‌های بخش هواشناسی این اداره نشان می‌دهد که در روزهای آینده اکثر مناطق افغانستان شاهد ریزش باران‌های شدید و سیلاب توأم با توفان خواهند بود.

آقای رحیمی می‌افزاید "پیش‌بینی بخش هواشناسی ما این را نشان می‌دهد که اکثریت مناطق افغانستان، مناطق غربی، شمالی و جنوبی افغانستان در چند روز آینده شاهد بارنده‌گی شدید خواهد بود و همین طور در مناطق مرتفع احتمال بارش برف هم وجود دارد."

او می‌گوید که میزان بارنده‌گی‌ها بین ۳۵ تا ۳۷ ملی‌متر پیش‌بینی شده است که ممکن سبب سرازیر شدن سیلاب نیز خواهد شد.

به گفتۀ رحیمی وضعیت جوی در اکثر مناطق افغانستان تا روز شنبه هفته آینده بارانی پیش‌بینی شده است.

آماده‌گی‌ها

مسؤول مطبوعاتی اداره هوانوردی ملکی افغانستان از مردم می‌خواهد که اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از خسارات بیشتر روی دست بگیرند.

او از نهادهای مسؤول مبارزه با حوادث طبیعی نیز می‌خواهد که آماده‌گی لازم را برای کمک‌رسانی به موقع به مردمی که ممکن در پی ریزش باران‌ها و سرازیرشدن سیلاب‌ها متضرر می‌شوند، روی دست داشته باشند.

از سوی دیگر ویس‌احمد برمک وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، به صدای امریکا گفت که تمام آماده‌گی‌های کمک‌رسانی در حد توان این اداره در مرکز و ولایات گرفته شده است.

او گفت که در این راستا مؤسسات بین‌المللی در هماهنگی با حکومت افغانستان نیز آماده‌گی دارد تا در صورت بروز حوادث طبیعی به کمک مردم بشتابند.

او افزود "مرکز عملیاتی ما در کابل فعال است، با تمام ولایات افغانستان، شمال، جنوب، شرق و غرب در تماس استیم، دقیقه به دقیقه وضعیت عمومی زیر نظارت ما است که اگر خدای ناخواسته در جایی کدام مشکل جدی پیدا می‌شود، ببینیم که با ولایات چی رقم و در چی سطحی همکار صورت بگیرد، خدای ناخواسته باعث تلفات و خسارات بیش از حد نشود."

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث گفت که مواد غذایی و غیرغذایی، وسایط برای عملیات نجات در کابل و ولایات وجود دارد، تا در صورت بروز حوادث طبیعی برای نجات مردم رسیده‌گی صورت بگیرد.

آقای برمک از مردم خواست مناطقی که در مسیر سیلاب قرار دارند، در صورت افزایش سیلاب‌ها مناطق شان را ترک کنند و به مناطق امن‌تر بروند.

XS
SM
MD
LG