لینک های دسترسی

Breaking News

صدها مسافر در شاهراه بامیان - دایکندی گیر مانده اند


مقام‌های محلی ولایات دایکندی و بامیان می‌گویند که بارش برف‌های سنگین و توفانی‌بودن هوا در این دو ولایت؛ مسیرهای مواصلاتی ولسوالی‌ها را با مراکز این دو ولایت و کابل مسدود کرده است.

بسته‌شدن مسیرهای مواصلاتی سبب شده است که صدها مسافر به شمول زنان و کودکان، در ساحات مختلف کوتل‌های قاناق و شاتو در ساحات بامیان و دایکندی گیر کنند.

توفانی‌بودن هوا و شدت بارش برف هم اکنون جریان پاک‌کاری این مسیرها را نیز متوقف ساخته است و مقام‌ها از مسافرین می‌خواهند که تا توقف توفان و بازشدن مسیرهای مواصلاتی از مسافرت جلوگیری کنند.

ریاست فواید عامه ولایت دایکندی گفت که در حال حاضر هوا در کوتل قوناق که این ولایت را با بامیان وصل می‌سازد، توفانی بوده و ده‌ها موتر مسافربری دراین کوتل گیر مانده اند.

خداداد سیرت، رئیس فواید عامۀ دایکندی به رادیو آشنا_صدای امریکا گفت که به جز مسیر ولسوالی شهرستان - نیلی مرکز دایکندی، تمام مسیرهای این ولایت از اثر بارش برف به روی ترافیک بسته است.

آقای سیرت افزود: "هوا توفانی است امکان پاک‌کاری در مسیرهای دایکندی وجود ندارد و در ساحۀ کوتل قوناق در قسمت بامیان ده موتر فلانکوچ گیرمانده اند و مسافرین شان در یک هوتل جابجا شده و همچنان شماری از موترها در ساحۀ دایکندی گیرمانده اند و مسافرین در یک هوتل جابجا شده اند".

حسین یکی از مسافرین دایکندی که در کوتل قوناق گیرمانده است، گفت که نزدیک به یک‌صد مسافر که زنان و کودکان نیز شامل اند، در ساحۀ کوتل قوناق در ساحۀ مرز بین دایکندی و بامیان گیر مانده اند.

او افزود: "مسافرین با کمبود لباس گرم، آب و نان مواجه بوده و در صورتی که مسیر قوناق بازگشایی نشود، ممکن شماری از اطفال از اثر سرما تلف شوند".

ازسویی هم غلام نبی قنبری، سرپرست ریاست فواید عامۀ ولایت بامیان گفت که در حال حاضر امکان بازگشایی مسیرها وجود ندارد اما مسافرین در مکان‌های امن انتقال یافته اند.

آقای قنبری گفت که هم اکنون تنها مسیر کابل - بامیان از کوتل شیبر و مسیر بامیان - ولسوالی یکاولنگ به روی ترافیک باز است اما سایر مسیرهای این ولایت با مرکز بامیان و کابل، به صورت کامل بر روی ترافیک بسته است.

مقام‌های محلی بامیان می‌گویند که نزدیک به ۲۰ موتر مسافربری در ساحۀ کوتل شاتو در ولسوالی پنجاب بامیان نیز گیر مانده اند.

ریاست فواید عامه بامیان و دایکندی تأکید دارند که اگر بارندگی و شدت طوفان کاهش نیابد، ممکن مسیرهای مواصلاتی هر دو ولایت همچنان به روی ترافیک بسته بمانند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG