لینک های دسترسی

Breaking News

حکمتیار: حزب اسلامی تماس‌ وسیع با طالبان دارد


رهبر حزب اسلامی افغانستان تأیید کرد که این حزب تماس‌های وسیع با طالبان دارد تا آن گروه را برای حاضرشدن به گفتگوهای صلح تشویق کند.

گلبدین حکمتیار، روز پنج شنبه در صحبت با خبرنگاران در اقامتگاه‌اش در کابل گفت که هنگام پیوستن وی به روند صلح، اگر اراده در حکومت وجود می‌داشت و موانعی ایجاد نمی‌شد، شمار "زیاد طالبان" به صلح حاضر می‌شدند.

آقای حکمتیار، مدعی شد که موانعی در برابر مذاکرات صلح با طالبان از سوی "برخی حلقات حکومتی" وجود دارد؛ اما موانع و حلقات درون‌حکومتی را مشخص نساخت.

او افزود "ما آمده ایم و برای صلح دعوت می‌دهیم، با طالبان تماس داریم، این تماس به معنای دعوت آنها به صلح است که به روند صلح یکجا شوند، من همین قدر گفته می‌توانم به همین ارتباط تماسی که حزب اسلامی با طالبان و گروپ‌های مختلف آنها دارد، نه کدام حزب سیاسیِ دیگر دارد و نه دولت دارد".

رهبر حزب اسلامی افغانستان تأکید کرد که اگر دولت آمادگی نشان دهد و توانایی آن را حاصل کند که مخالفین را بپذیرد، خواست‌های آنان را قبول کند و اطمینان دهد که پیوستن شان به جانب حکومت به معنی تسلیم‌شدن نیست، حزب اسلامی در این راستا می‌تواند "سهم سازنده و مؤثر" داشته باشد.

آقای حکمتیار، همچنان مدعی شد که جنگجویان داعش از عراق و سوریه از طریق ایران به خاک افغانستان منتقل و سپس به شمال این کشور منتقل می‌گردند.

آقای حکمتیار گفت "نه از طریق روسیه، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان آمده می‌توانند، نه از طریق کشورهای عربی، نه از هوا و نه از زمین، فقط یک راه باقی می‌ماند، باید ایران آنان را به افغانستان صادر کند".

به باور آقای حکمتیار، ایران ممکن بخواهد بازیی را به نام "داعش" که در عراق و سوریه انجام داد؛ در افغانستان نیز آن را تکرار کند و هم اکنون شماری از جنگجویان سوری و عراقی داعش در افغانستان حضور دارند.

XS
SM
MD
LG