لینک های دسترسی

Breaking News

حزب اسلامی: در جنگ با طالبان از داعش حمایت می کنیم


محل بودوباش گلبدین حکمتیار معلوم نیست اما مقام های افغان می گویند که او شاید در پاکستان باشد

جنگجویان گروه دولت اسلامی به کشتار بی رحمانه غیرنظامیان و ایجاد جنگ های فرقه ای متهم اند.

حزب اسلامی افغانستان٬ گروه مسلحی که بر ضد نیروهای بین المللی و دولت افغانستان می جنگد٬ گفته است که در صورت جنگ میان شورشیان طالب و جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) از داعش حمایت می کند.

این گروه که گلبدین حکمتیار٬ صدراعظم پیشین افغانستان آنرا رهبری می کند در اعلامیه ای به پیروان خود گفته است که "در صورتی که میان طالبان امارتی و آن جنگجویان طالبان که به دولت اسلامی پیوسته اند نزاعی به میان آید٬ باید از این جنگجویان حمایت کرد".

حزب اسلامی طالبان٬"کمونیست ها و شورای نظار" را گروهای "سوگند خورده" خود خطاب نموده است.

احتمالاٌ منظور حزب اسلامی حکمتیار از شورای نظار رهبران و نیروهای وابسته به جمعیت اسلامی افغانستان باشد - گروهی که حزب اسلامی با آن پیشینهء دراز جنگ و رقابت دارد.

در افغانستان اما هیچ گروهی در زمان حاضر زیر چتر ایدیولوژی کمونیزم برای احراز قدرت مبارزه نمی کند و هدف حزب اسلامی از "کمونیست ها" کاملا واضح نیست.

حزب اسلامی حکمتیار نخستین گروهی است که از پیکارجویان داعش در افغانستان حمایت می کند. داعش به کشتار بی رحمانه غیرنظامیان و ایجاد خشونت های فرقه ای میان مسلمانان سنی و شیعه٬ متهم است.

گروه طالبان دو هفته پیش نامه سرگشاده ای عنوانی ابوبکر البغدادی٬ رهبر گروه داعش که خود را امیرالمومنین لقب داده است٬ فرستاد و از وی خواست که جلو "تعدد صفوف مجاهدین" را بگیرد و افغانستان را به طالبان بگذارد.

البغدادی تا هنوز به نامه طالبان پاسخی نداده است اما داعش افغانستان و بخش های از پاکستان را ایالت خراسان وجزء از خلافت این گروه نامیده است. همزمان با این٬ ویدیوهای انتشار یافته است که در آن مردان مسلحی که پرچم داعش را برافراشته اند افرادی را که گفته می شود فرماندهان محلی طالبان اند٬ سر می برند.

واضح نیست که حمایت حزب اسلامی حکمتیار برای گسترش نفوذ گروه داعش در فغانستان چقدر کمک خواهد کرد اما حکومت افغانستان به تازگی گفته است که استراتیژی جنگ با داعش را روی دست گرفته است.

XS
SM
MD
LG