لینک های دسترسی

Breaking News

گلبدین حکمتیار به ترکیه رفت


پس از امضای توافقنامه صلح این اولین سفر آقای حکمتیار به خارج است

با آنکه دو مقام حزب اسلامی حکمتیار که به عنوان سخنگویان این حزب با رسانه‌ها صحبت می‌کنند، به صدای امریکا سفر امروز (سه‌شنبه) گلبدین حکمتیار به ترکیه را تأیید کردند؛ اما یک عضو دفتر مطبوعاتی این حزب گفته است که حکمتیار در کابل است.

مقام‌های حزب اسلامی به رهبری حکمتیار تأیید کرده اند که گلبدین حکمتیار، پس از امضای توافقنامۀ صلح، در نخستین سفر خارجی‌اش به روز سه‌شنبه به ترکیه رفته است.

پس از امضای توافقنامۀ صلح با حکومت افغانستان و برگشت به کابل، این اولین سفر خارجی آقای حکمتیار، است.

حشمت‌الله ارشد، سخنگوی حزب اسلامی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی صبح امروز از کابل به ترکیه رفت و قرار است که پس از ترکیه به عربستان سعودی نیز برود".

داکتر غیرت بهیر، رئیس کمیتۀ روابط خارجی حزب اسلامی نیز حکمتیار را در این سفر همراهی می‌کند.

هرچند یک منبع میدان هوایی کابل نیز به صدای امریکا، سفر حکمتیار به ترکیه را تأیید کرد؛ اما فضل‌غنی حقمل، یک عضو دفتر مطبوعاتی این حزب به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، آقای حکمتیار در کابل است و با تأکید گفت که او به ترکیه سفر نکرده است.

قبلاً یک هیأت حزب اسلامی نیز به انقره سفر کرده است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، پس از آنکه توافقنامۀ صلح را با حکومت افغانستان امضا کرد و پس از سپری‌کردن نزدیک به دو دهه زندگی پنهانی، در چهاردهم ثور به کابل برگشت.

پیش از این، امین کریم، یک مقام بلندپایه حزب اسلامی به خبرنگاران گفته بود که حکمتیار در نخستین سفر خارجی‌اش به عربستان سعودی خواهد رفت.

هنوز روشن نیست که رهبر حزب اسلامی به دعوت چه کسانی به این کشورها سفر می‌کند؛ اما سخنگوی این حزب گفت که جزئیات سفر آقای حکمتیار بعداً با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

قبلاً بر اساس تصمیم کمیتۀ تعزیزات شورای امنیت سازمان ملل متحد، بر سفرهای خارجی رهبر حزب اسلامی محدودیت وضع شده بود؛ اما این کمیته به درخواست حکومت افغانستان، نام آقای حکمتیار را از لست تعزیرات سازمان ملل متحد، بیرون کرد.

XS
SM
MD
LG