لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات: آمار خودسوزی زنان در هرات کاهش یافته است


مقام های صحی ولایت هرات می گویند در جریان هشت ماه گذشته، سیزده مورد خودسوزی زنان را در این ولایت ثبت کرده اند و از آنجمله، چهار بانو جان خود را از دست داده اند.

آنها می گویند با اینکه آمار خودسوزی زنان در این ولایت غربی نسبت به سالهای گذشته تا ۶۰ درصد کاهش یافته اما هنوز هم جدال های فامیلی عامل اصلی خودسوزی زنان است، عملی که اکثر زنان افغان منحیث اخرین گزینه برای واکنش در برابر خشونت، انتخاب میکنند.

خدیجه یکی از آنها است که یک و نیم سال بعد از عروسی اش، دست به خودسوزی زد. درجه سوختگی این خانم هراتی تا، ۴۳ درصد تشخیص شده و بیش از ۴۰ روز میشود که در بخش سوختگی شفاخانه حوزوی هرات بستری است.

خدیجه میگوید که شوهرش همیشه او را لت و کوب میکرد و در نهایت، یک روز از این رویۀ شوهر به ستوه آمد، بر خود تیل ریخت و خود را آتش زد. خدیجه حال از این عملش بسیار پشیمان است.

خودسوزی زنان در هرات، یکی از نگرانی های جدی کمیسیون مستقل حقوق بشر است. رئیس این کمیسیون در هرات می گوید خشونت های خانوادگی این زنان را وادار به خودسوزی میسازد.

اما مقام های محلی ولایت هرات می گویند با تلاش های اداره محلی و نهادهای مدافع حقوق زنان، در سه سال اخیر خودسوزی زنان تا ۶۰ فیصد کاهش یافته است.

سال گذشته نیز ۳۰ مورد خودسوزی زنان در شفاخانه حوزوی هرات به ثبت رسید و ۱۰ زن از باعث خودسوزی ها، جان باختند.

XS
SM
MD
LG