لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس شورای ولایتی هرات به قانون شکنی متهم شد


Servicemen of the Belarusian Interior Ministry's special forces unit take part in event "Winter fun" at their base in Minsk, Belarus.

کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات، می گوید که تصمیم لوی سارنوالی را برای تعلیق وظیفه اش قبول ندارد و به گفتۀ وی تنها رئیس جمهور و مردم افغانستان می‌توانند وظیفۀ او را به حالت تعلیق درآورند.

جنجال‌ها بین اداره سارنوالی و شورای ولایتی هرات بعد از آن شروع شد که عصر روز چهارشنبه کامران علیزایی همراه با محافظانش وارد اداره سارنوالی استیناف هرات شدند و یک مظنون تحت تحقیق را آزاد کردند.

به دنبال این حرکت و اعتراض مسوولان و کارمندان اداره سارنوالی استیناف، محمد آصف رحیمی والی هرات نیز در دیدار با این افراد؛ در اعلامیۀ خبری توهین به سارنوالی و مداخله در کار قانون را خلاف موازین خوانده ، حمایت خود از ارگان عدلی و قضایی در این ولایت را اعلام نمود.

شام روز چهارشنبه، محمد فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان وظیفۀ کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات را به حالت تعلیق درآورد و او را ممنوع الخروج اعلام نمود.

واکنش به پیگرد قانونی

لوی سارنوال افغانستان همچنان از ارگان های امنیتی این کشور خواست تا مظنونان این قضیه را مورد پیگرد قانونی قرار دهند، موضوعی که با واکنش شدید رئیس شورای ولایتی هرات مواجه شد.

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات روز پنجشنبه در نشستی خبری این اتهامات را رد کرد و گفت که در اداره سارنوالی هرات فساد گسترده وجود دارد و تنها به دلیل جلوگیری از یک فساد بزرگ دیگر این اتهام ها بر او وارد شده است.

آقای علیزایی گفت: "نه کسی را لت و کوب کردیم و نه به کسی توهین کردیم ، تنها فردی را که به ناحق از سوی اداره سارنوالی مورد تحقیق قرار گرفته بود بیرون کرده و به نزد والی هرات بردم."

آقای علیزایی در ادامه گفت به هیچ عنوان تصمیم لوی سارنوال افغانستان مبنی بر ممنوع الخروج بودن و به تعلیق درآمدن وظیفه اش را قبول ندارد. او گفت تنها مردم هرات و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان میتوانند وظیفه او را به حالت تعلیق در آورند.

آغاز ماجرا

پیش از این اداره شاروالی هرات، باسط بارز انجنیر ریاست فواید عامه و شماری از اعضای شورای ولایتی را متهم به دخیل بودن در فساد در یک پروژۀ قیرریزی سرک کرده بود.

انجنیر بارز که روز گذشته از سوی رئیس شورای ولایتی از سارنوالی رها شده است، اداره سارنوالی هرات را متهم به حمایت از مافیای فساد در این ولایت کرد.

آقای بارز گفت بدلیل اینکه یک پروژه مملو از فساد را مورد تایید قرار نداده است و بدون مدرک و سند ناحق بر وی اتهام بسته شده است، مجبور به کمک خواستن از شورای ولایتی شده است.

از جانب دیگر شمار زیادی از بزرگان قومی ولایت هرات نیز با تجمع در مقابل خانه کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی حمایت خود از وی را اعلام کرده و گفتند اگر لوی سارنوالی در زودترین فرصت حرف خود را پس نگیرد، تمام شاهراه های هرات منتهی به سایر ولایت‌های کشور را مسدود خواهند کرد.

با این همه جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید که اداره محلی و ارگان های امنیتی این ولایت برای تطبیق قانون مطابق حکم لوی سارنوالی افغانستان عمل کرده و مظنونین را مورد پیگرد قرار می‌دهند. او از آقای علیزایی خواست تا مطابق این حکم عمل کرده و جلو تخطی از قانون را بگیرد.

خواستیم تا در این مورد نظر اداره سارنوالی استیناف ولایت هرات را نیز با خود داشته باشیم اما با وجود تماس های مکرر حاضر به پاسخگویی نشدند. اما قرار است هیاتی برای بررسی این قضیه روز شنبه وارد ولایت هرات شود.

چندی پیش نیز محافظین رئیس شورای ولایتی هرات یکی از سربازان ریاست امنیت ملی این ولایت را به دلیل توقف دادن و بازرسی موتر کامران علیزایی به گلوله بستند.

XS
SM
MD
LG