لینک های دسترسی

Breaking News

کودکان خیابانی در هرات 'رو به افزایش است'


مسوولان اداره کار و امور اجتماعی ولایت هرات می‌گویند که شمار کودکان خیابانی و بی‌سرپرست در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده و این رقم رو به افزایش است.

عبدالقیوم افغان، رییس این اداره می‌گوید که هم اکنون نزدیک به ٩ هزار کودک خیابانی و کارگر در این ولایت زندگی می‌کنند که ٦٥ درصد آنان را بیجاشدگان داخلی و عودت کنندگان تشکیل می‌دهند.

به گفتۀ آقای افغان، شماری از این کودکان به دلیل بی‌توجهی نهادهای حکومتی و غیرحکومتی فعال در زمینۀ حقوق طفل، به دام باندهای تبهکار افتاده و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

عبدالقیوم افغان، به صدای امریکا گفت: "افراد نامرئی که نمی‌خواهند کسی آنها را بشناسد در پشت این اطفال قرار دارند و از اطفال در قاچاق مواد مخدر و تکدی گری کار می‌گیرند و حتی بیم قاچاق اطفال توسط آنها متصور است."

بر اساس آمار ریاست کار و امور اجتماعی ولایت هرات، پنج درصد این کودکان را دختران تشکیل می‌دهند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که نیروهای امنیتی به گونه جدی با افرادی که از اطفال بی‌سرپرست سوءاستفاده می‌کنند، برخورد کرده و آنها را مورد پیگرد قرار می‌دهد.

آقای جیلانی گفت: "متاسفانه بیشترین افراد متضرر خانواده‌های فقیر و بی‌بضاعت استند اما نگرانی‌ها از این ناحیه را مقام ولایت هرات جدی گرفته است و هدایت سریع به بخش‌های کشفی و اطلاعاتی صادر شده تا در تفاهم با ادارات ذیربط این باندها یا افرادی که ادعا می‌شود مرتکب تخلفی به این بزرگی می‌شوند را زیر پیگرد قرار دهند."

هرات بعد از کابل بیشترین رقم کودکان خیابانی را دارد.

نگرانی از افزایش کودکان خیابانی و کارگر در این ولایت، در حالی افزایش یافته است که سال گذشته حکومت افغانستان به همکاری سازمان بین‌المللی کار، استراتیژی منع کار کودکان را نهایی کرد.

XS
SM
MD
LG