لینک های دسترسی

Breaking News

ایران کار ساخت خط آهن هرات-خواف را توقف داد - مقام‌ها


(عکس از آرشیف)

مقام‌ های محلی ولایت هرات می‌ گویند که ایران کار ساخت خط آهن هرات - خواف را "بدون هیچ دلیل منطقی‌" متوقف ساخته است.

این مقام ها افزودند که ایران باید به تعهد خود در این راستا عمل کرده و مرحله سوم این خط آهن را نیز تکمیل کند.

خط آهن هرات - خواف شامل چهار مرحله می‌ باشد که دو مرحله آن در خاک ایران و دو مرحله دیگر در خاک افغانستان تکمیل می‌ شود.

سال گذشته جانب ایران تعهد کرد که بعد از تکمیل‌ شدن دو مرحله در خاک آن کشور، کار ساخت مرحله سوم این خط آهن را که حدود ۶۵ کیلومتر است، در خاک افغانستان نیز تکمیل خواهد کرد.

اما در این مدت تنها نزدیک به ۳۰ کیلومتر کار این خط آهن تکمیل شده است.

حبیب‌ الله تیموری، رئیس فواید عامه هرات می‌گوید که نزدیک به یک ماه است که ایران به دلایلی نا معلوم از ادامه کار ساخت این خط آهن دست کشیده است.

آقای تیموری افزود: "ما چندین بار به ولسوالی غوریان رفتیم و با هئیت ایرانی که به آنجا آمده، صحبت کردیم. با اینکه آنها تعهداتی دادند که در زمان معین کار این پروژه را تکمیل می‌کنند، اما بیشتر از ۲۰ روز می‌ شود که دوباره کار ساخت پروژه خط آهن متوقف شده است."

توقف کار ساخت خط آهن هرات - خواف، نگرانی جدی مقام‌ های محلی و تاجران هرات را در پی داشته است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که با توجه به تعهدی که جانب ایران به حکومت افغانستان داده است، ایران باید کار ساخت این خط آهن را دوباره شروع کند.

عبدالودود فیض‌ زاده، معاون اتاق‌ های تجارت ولایت هرات نیز می‌گوید که توقف کار ساخت خط آهن هرات – خواف باعث بروز مشکلات تجاری و خدشه‌ دار شدن روابط سیاسی بین دو کشور خواهد شد.

آقای فیض زاده گفت: "توقف پروژه راه آهن هرات - خواف تأثیرات منفی دارد، از جمله اینکه سرعت انتقال کالا به هرات کم می‌شود. هزینه‌ های انتقال کالا بالا می رود و اهتمام این مسایل به ضرر مردم و حکومت افغانستان است و همچنان به روابط تجاری و سیاسی دو کشور خدشه وارد می‌کند."

از سوی دیگر، کامران علی‌ زایی، رئیس شورای ولایتی هرات می‌گوید که در پی توقف این پروژه، رئیس جمهور غنی دستور داده تا ادامه کار این خط آهن را دولت افغانستان به پیش ببرد.

قونسلگری ایران در هرات به درخواست مصاحبه صدای امریکا در مورد توقف کار اعمار خط آهن هرات - خواف پاسخ نداد.

این خط آهن ۱۳۰ کیلومتر طول دارد که ۷۰ کیلومتر آن در خاک ایران و متباقی در خاک افغانستان احداث می شود.

کار ریل‌ گذاری خط آهن هرات - خواف در حالی از سوی کشور ایران در هرات متوقف شده است که روز شنبه معاون نخست وزیر ازبکستان در دیدار با رئیس جمهور غنی گفت که کشورش برای ساخت خط آهن مزارشریف - هرات تلاش می‌ کند.

XS
SM
MD
LG