لینک های دسترسی

Breaking News

والی هرات: به قربانیان حادثه هرات زمین توزیع شد؛ قربانیان: نشده


ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیهٔ از توزیع زمین، پول نقد و مواد خوراکی به قربانیان حادثه هرات خبر داد، اما یکی از اقارب این قربانیان در صحبت با صدای امریکا، این خبر را رد کرد.

ارگ امروز ۱۶ ماه می (۲۷ ثور) از والی هرات، عبدالوحید قتالی نقل کرده که گفته است: "قباله های زمین در هماهنگی با شاروالی پس از طی مراحل به خانواده های مربوطه سپرده شده اند و همچنان کمک پول نقد و بسته های مواد خوراکی به خانواده های مستحق توزیع گردیده است."

اما، جان محمد یک‌تن از اقارب قربانیان این رویداد به صدای امریکا گفت که از جانب حکومت تعهداتی در این مورد صورت گرفته است، اما آنان تا حال هیچ یک از این کمک‌ها را دریافت نکرده اند.

هیات حقیقت‌یاب حکومت افغانستان می‌گوید که در حادثه مرز میان افغانستان و ایران، ۴۶ نفر شامل بود که از این میان ۱۲ نفر آنان جان باخته، ۱۷ نفر ناپدید و ۱۷ نفر دیگر نجات یافته اند.

بر اساس یک اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، محمد حمید طهماسی، رییس این هیات امروز ۱۶ ماه می (۲۷ ثور) گفت که این حادثه بر مبنای اسناد، کنوانسیون ها، لوایح و فیصله های بین المللی بررسی شده است و با ایران در این زمینه بحث‌‌ها ادامه دارد.

نمایندگان قربانیان این رویداد که در آن بر اساس گزارش‌ها مرزبانان ایرانی مهاجرین افغان را شکنجه و به رودخانه پرتاب کرده اند، خواستار محاکمه عاملین این رویداد در محاکم بین المللی شده اند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که این موضوع در مطابقت به اصول و قوانین بین المللی تعقیب می‌شود.

ایران که پیش از این اتهامات شکنجه و غرق کردن مهاجرین افغان به دست مرزبانان آن کشور را رد کرده بود، به انجام تحقیقات مشترک توافق کرده است.

خلیل نورزایی از ولایت هرات در این گزارش سهم گرفته است.

XS
SM
MD
LG