لینک های دسترسی

Breaking News

طوفان هیلری مکسیکو و جنوب غرب امریکا را با سیلاب فاجعه‌بار تهدید می‌کند


مرکز ملی طوفان ایالات متحده روز شنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) هشدار داد که طوفان استوایی هیلری که به سوی جنوب غرب امریکا در حرکت است، ممکن سیلاب‌های فاجعه‌بار و خطرات جانی را به همراه داشته باشد.

انتظار می‌روز طوفان هیلری شنبه شب بر شبه جزیرهٔ باجا مکسیکو فرود آید و سپس به سمت شمال حرکت کند و به عنوان نخستین طوفان استوایی در ۸۴ سال گذشته در جنوب غرب امریکا ثبت شود.

مرکز ملی طوفان ایالات متحده برای بخش‌های وسیعی ایالت کالیفورنیا از سواحل اقیانوس آرام گرفته تا کوه‌ها و دشت‌های مرکزی این ایالت هشدار طوفان و احتمال وقوع سیلاب را صادر کرده است.

مقامات در اکثر شهرها از جمله لاس انجلس افراد بی‌خانه را از جاده‌ها جمع کرده و در سرپناه‌های موقت جابجا کرده اند.

جنیس هان، یک مقام شهر لاس انجلس، گفت: "فکر نمی‌کنم هیچ یک از ما –به‌ویژه من – هرگز فکر نکرده‌ایم که اینجا بایستم و در مورد یک طوفان یا طوفان استوایی صحبت کنیم."

سرعت این توفان در اوایل روز شنبه از ۲۳۰ کیلومتر در ساعت به ۱۷۵ کیلومتر در ساعت کاهش یافته و از ردهٔ چهارم به ردهٔ دوم تقلیل یافته است. طوفان‌ها از یک تا پنج از ضعیفترین تا قویترین طبقه‌بندی می‌شوند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، گفته است که ادارهٔ مدیریت اضطراری فدرال امریکا (فیما) کارکنان و تجهیزات خود را از قبل در منطقه مستقر کرده است.

او روز جمعه در کمپ‌ دیوید گفت: "از همه کسانی که در مسیر این توفان هستند، می‌خواهم اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و به راهنمایی‌های مقامات دولتی و محلی گوش دهند."

به گفتهٔ مقامات، توفان هیلری ممکن موجب بارندگی‌های شدیدی در جنوب غرب ایالات متحده شود. آنها پیش‌بینی کرده اند که بخش‌هایی از جنوب ایالت کالیفورنیا و جنوب ایالت نوادا شاهد ۲۵ سانتی متر باران باشد.

تقریبا ۲۶ میلیون نفر در جنوب غربی امریکا در نواحی‌ای زندگی می‌کنند که احتمال وقوع سیل در آنها وجود دارد.

جف مسترز، کارشناس هواشناسی، گفت که این منطقه ممکن است هر قرن یک بار با چنین بارندگی‌ مواجه شود و احتمال زیادی وجود دارد که ایالت نوادا، ریکارد بارندگی تمام دوران خود را بشکند.

گروه

XS
SM
MD
LG