لینک های دسترسی

Breaking News

بالا شدن به بلندترین قلۀ جهان؛ معلم هانگ کانگی ریکارد قایم کرد


سانگ یین هونگ، معلم ۴۴ سالۀ هانگ کانگی نام خود را به صفت نخستین زنی ثبت کرد که در کمترین وقت به قلۀ ایورست در کوه‌های همالیا بالا و پایین شده است.

خانم سانگ در مدت ۲۵ ساعت و ۵۰ دقیقه بر فراز قلۀ ایورست بالا و از آن پایین شد. پیش از وی فونجو جانگمو، زن نیپالی که در ۳۹ ساعت و ده دقیقه این سفر را پیمود، ریکارد سریع‌ترین سفر یک زن به قلۀ ایورست را به نام خود ثبت کرده بود.

در جریان این سفر دشوار، طولانی و پرمخاطره، خانم سانگ فقط دوبار، هنگام رفت و برگشت، در یک کمپ در نیمه راه این قلۀ ۸۸۴۸.۸۶ متری وقفه گرفته است.

خانم سانگ که چهار سال پیش این هدف را برای خود تعیین کرده بود، به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "همواره به شاگردان و دوستانم گفته ام که اگر هدف بلند برای خود تعیین کنید و توقعات بلند داشته باشید، به بلندی‌ها دست خواهید یافت."

پیمبا شرپا، رهنمای سفر خانم سانگ گفته است که در اوایل ماه می نیز این زن هانگ کانگی برای تسخیر ایورست تلاش کرد و پس از بالارفتن به ارتفاع ۸۷۵۵ متری، در حالیکه فقط کمتر صد متر با این قله فاصله داشت، به دلیل خرابی هوا مجبور به برگشت شد.

خانم سانگ می‌گوید که در کودکی فقر و تنگدستی زیادی دامنگیر خانواده اش بوده و تنها مایۀ سرخوشی و تفریح وی ورزش بوده است. او ۱۱ سال پیش آموزش‌های کوهنوردی را فرا گرفت و در سال ۲۰۱۷ نیز ریکارد نخستین زن هانگ کانگی را که به قلۀ ایورست بالا شده است، به نام خود ثبت کرد.

سال گذشته، کوهنوردی در قلۀ ایورست به دلیل گسترش کروناویروس ممنوع بود و امسال، برای نخستین بار پس از ماه می سال ۲۰۱۹، کوهنوردان به این منطقه باز گشتند.

در سال روان چهار نفر – دو کوهنورد خارجی و دو رهنمای نیپالی آنان – در سفر پرماجرای بالاشدن به قلۀ ایورست جان باخته اند.

بر اساس بانک اطلاعاتی همالیا، ادموند هیلری نیوزیلندی و شرپا تنزینگ نورگی نیپالی نخستین کسانی بودند که در سال ۱۹۵۳ بر فراز این قله بالا شدند.

XS
SM
MD
LG