لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین جلسه استماعیه در مورد تحقیقات استیضاح بایدن هفتهٔ آینده برگزار خواهد شد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده
جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده

رییس کمیتهٔ نظارت مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۹ سپتمبر (۲۷ سنبله) گفت که قرار است نخستین جلسهٔ استماعیهٔ تحقیقات در مورد استیضاح جو بایدن، رییس جمهور امریکا، به تاریخ ۲۸ سپتمبر برگزار شود.

این جلسهٔ استماعیه مربوط اتهامی می‌شود که رییس جمهور بایدن از معاملات تجارت خارجی پسرش، هنتر بایدن، مستفید شده است.

اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده که رهبری آنرا کیون مک‌کارتی، بر عهده دارد،‌ در هفته‌‌های اخیر ادعا کرده اند که اقدامات بایدن در زمانیکه معاون رییس جمهور امریکا بود، نشان دهنده "فرهنگ فساد" است و پسرش از "نام و نشان بایدن" برای پیشبرد تجارت خود با مشتریان خارجی استفاده می‌کرد.

رییس مجلس نمایندگان امریکا همچنین گفت که جیمز کومر از ایالت کنتکی که ریاست کمیتهٔ نظارت را بر عهده دارد، پلان دارد احضاریه هایی را احتمالاََ‌ در هفتهٔ جاری به منظور دسترسی به سوابق بانکی شخصی و تجاری جیمز بایدن، برادر هنتر بایدن، و رییس جمهور بایدن، صادر کند. مک کارتی، کومر را به ریاست این تحقیقات مقرر کرده است.

در واکنش به این اقدام،‌ ایان سمس، یک سخنگوی قصر سفید،‌ روز سه شنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که اعضای حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان به عوض اینکه اولویت‌ کاری شان را برای جلوگیری از مسدود شدن احتمالی حکومت متمرکز کنند،‌ تلاش می‌کنند تا بر بایدن حملات شخصی را انجام بدهند.

خانم سمس خطاب به اعضای جمهوریخواه در مجلس نمایندگان امریکا گفت:‌ ''برای آنها اولویت دادن به حملات شخصی بی اساس به رییس جمهور بایدن مهمتر از جلوگیری از تعطیلی حکومت و رنج هایی است که برای خانواده های امریکایی ایجاد می‌شود.''

خانم سمس هفتهٔ قبل نیز در یک پیام ایکس گفت که "جمهوریخواهان درمجلس نمایندگان از نه ماه به اینسو در مورد رییس جمهور تحقیق می‌کنند و آنان هیچ شواهدی از تخلف [بایدن] را پیدا نکرده اند.اعضای حزب خود او، جمهوریخواهان، این را گفته اند. او [مک‌کارتی] تعهد کرد که رای گیری برای باز کردن استیضاح را برگزار کند، [اما] حالا به دلیل عدم حمایت، با شکست مواجه شده است. سیاست افراطی در بدترین حالت! ''

مک کارتی هفته گذشته زیر فشار فزایندهٔ اعضای راست افراطی مجلس نمایندگان که خواهان اقدام علیه بایدن استند، تحقیقات استیضاح را اعلام کرد، در غیرآن، ممکن است موقف رهبری خود را در مجلس نمایندگان از دست بدهد. همزمان، رییس جمهور بایدن با چالش تصویب قوانین مهم برای جلوگیری از تعطیلی حکومت فدرال تا پایان ماه دست و پنجه نرم می کند.

مک‌‌کارتی بدون رای اعضای مجلس نمایندگان امریکا تحقیقات در مورد استیضاح بایدن را آغاز کرده است، اما تا حالا مشخص نیست که آیا اعضای جمهوریخواه که با اندک تفاوت اکثریت مجلس را در اختیار دارند، آنرا تصویب خواهند کرد یا نه.

جمهوریخواهان در مقایسه با دموکرات‌ها فقط پنج کرسی بیشتر در مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده دارند. اما شماری از اعضای حزب جمهوریخواه در مورد پیگیری تحقیقات استیضاح بایدن در سال ۲۰۲۴ که مصادف به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا است، ابراز نگرانی کرده اند.

با وجود تلاش‌های مک‌کارتی، شماری از اعضای حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده با این اقدام مخالف اند.

کین باک، نماینده جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده، اخیراََ‌به تلویزیون ان‌بی‌سی نیوز امریکا گفت که موضوع استیضاح رییس جمهور زمانی می‌تواند مطرح شود که شواهدی وجود داشته باشد که بایدن در ارتکاب جرم یا تخلف ارتباط داشته باشد و تاکید کرد که '' در حال حاضر [چنین شواهدی] وجود ندارد.''

شماری از اعضای حزب جمهوریخواه در سال‌های اخیر تلاش کرده اند تا خانوادهٔ رییس جمهور بایدن را مورد پیگرد قرار دهند به شمول بررسی اتهاماتی که گویا هنتر بایدن، پسر جو بایدن، از موقف پدرش ''استفادهٔ نادرست'' کرده است.

پیش از این نیز جمهوریخواهان از وزارت عدلیۀ ایالات متحده خواسته بودند تا در مورد تحقیقات مرتبط به سوابق مالیاتی هنتر بایدن، پسر جو بایدن، وضاحت بدهد. هنتر بایدن اتهامات مبنی بر گریز مالیاتی را نپذیرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG