لینک های دسترسی

Breaking News

چگونه یک ویدیوی ده ثانیه‌ای ۶.۶ میلیون دالر فروخته شد؟


در اکتوبر ۲۰۲۰ پابلو رودریگوز فرایلی، کلکسیونر مستقر در ایالت فلوریدای امریکا ۶۷ هزار دالر را صرف تولید یک اثر هنری ویدیویی کرد و آن را برای تماشای رایگان در انترنت گذاشت، اما این ویدیوی کوتاه هفتۀ گذشته ۶.۶ میلیون دالر فروخته شد.

این ویدیو که نام اصلی آن مایک وینکلمن است، توسط تکنالوژی بلاک‌چین که محتویات دیجیتلی را ثبت و تایید می‌کند به عنوان اثر اصلی دیجیتلی تایید شده است.

پس از شیوع همه‌گیری کروناویروس، تکنالوژی بلاک‌چین که به نام "نشانۀ غیر قابل تعویض" نیز یاد می‌شود، شهرت و محبوبیت فراوان یافته است و با آن آثار اصلی موجود در فضای آنلاین به عنوان اثر "منحصر به فرد" تایید می‌شوند.

آقای رودریگوز فرایلی در مورد اهمیت این تکنالوژی به خبرگزاری رویترز گفت: "می‌توانید به [موزیم] لوفغ رفته و تصویری از [اثر نقاشی] مونا لیزا بردارید. اما این تصویر ارزشی ندارد، زیرا این [عکس] عاری از منشای اصلی و تاریخچۀ کاری است."

نشانۀ غیر قابل معاوضه به اقلامی داده می‌شود که منحصر به فرد بوده و به دلیل اینکه مثل و مانند خود را ندارد، با اشیای دیگر قابل تعویض نمی‌باشد.

ویدیوی رودریگوز فرایلی که توسط کمپیوتر ساخته شده است، نمای بزرگ دونالد ترمپ را نشان می‌دهد که روی زمین افتاده و روی تمام بدن وی شعار نوشته شده است.

اکنون تکنالوژی بلک‌چین و نشانه گذاری اقلام غیر قابل معاوضه رونق ویژه یافته است و هر روزه محتویات فزایندۀ دیجیتل در آن اضافه می‌شود. این تکنالوژی مانند بت‌کاین که ارز دیجیتلی است، به سرعت در حال رشد است.

XS
SM
MD
LG