لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذاران امریکایی در مورد روند صلح افغانستان چی می‌گویند؟


دینه رورا بکر جمهوریخواه هرگونه توافق با طالبان را نادرست می خواند در حالیکه براد شِرمَن دموکرات، گفتگو با گروه طالبان را به دیدۀ مثبت می نگرد.

دینه رورا بکر، عضو کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان می گوید که هرگونه سازش با گروه طالبان "یک گام به مسیر نادرست" می باشد.

آقای رورا بکر به تلویزیون آشنای صدای امریکا با ابراز نگرانی از سیاست امریکا گفت که پالیسی واشنگتن نمی تواند به آزادی افغانستان از ]دهشت افگنان[ منجر شود

"طالبان یک گروه مستبد و مذهبی متعصب اند که کار شان دهشت بوده و سر زنان را به خاطر نپوشیدن چادری و یا چادر می برند. آنچه ما و مردم خوب افغانستان نیاز دارند بدانند اینست که ما طرفدار آنان استیم".

دینه راربکر، نمایندۀ جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا
دینه راربکر، نمایندۀ جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا

این نمایندۀ جمهوریخواه کانگرس ایالات متحده با انتقاد از پالیسی های امریکایی در افغانستان می گوید بسیاری پروژه های ما در آن کشور "ناکام" مانده است "متاسفانه حکومت ایالات متحده یک پالیسی روشنی را که بتواند این امید را در دل مردم افغانستان روشن سازد که امریکایی ها برای کمک شان ]در آن کشور حضور دارد[ و یک کشور بهتر را برای آنان می سازند، نداشته است. بسیاری از پروژه های ما ناکام بوده است."

این اظهارات آقای رورا بکر در حالی ابراز شد که رئیس جمهور غنی رئیس جمهور افغانستان، در اوایل ماه مارچ پیشنهاد بی قید و شرط صلح را به طالبان افغان ارائه داشت. اما، براد شرمن عضو دیگر کمیتۀ امور خارجۀ مجلس نمایندگان امریکا از حزب دموکرات دیدگاه متفاوتی در قبال مذاکرات دارد.

آقای شرمن در پاسخ به سوال که آیا از پیشنهاد بی قید و شرط صلح حکومت با طالبان نگران است یا خیر می گوید که او همواره به مذاکرات باور دارد "شما با دشمنان تان صلح می کنید؛ با دوستان تان نه / چونکه از قبل با دوستان تان در صلح قرار دارید. لذا مذاکرات بدون قید و شرط مرا اذیت نمی کند. افغانستان یک کشور مستقل است و به حکومت آن کشور ارتباط می گیرد که با طالبان مذاکره کند یا خیر."

براد شرمن، عضو دیموکرات مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحدۀ امریکا
براد شرمن، عضو دیموکرات مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحدۀ امریکا

این قانونگذار دموکرات بار دیگر در مورد موضع امریکا در مذاکرات صلح با طالبان تاکید ورزید "امریکا به حاکمیت ملی حکومت افغانستان احترام می گذارد و با توجه به شورشی بودن گروه طالبان باید با حکومت در کابل کار کنیم تا مشخص شود که کدام راه برای تامین صلح در افغانستان مناسب می باشد. ما نباید در عدم موجودیت حکومت افغانستان با طالبان مذاکره کنیم."

اظهارات این قانونگذاران امریکایی در بارۀ گفتگو های صلح با گروه طالبان در حالی صورت می گیرد که طالبان در گذشته مکررا پیشنهاد صلح با حکومت افغانستان را رد کرده اند.

دیدگاه متناقض قانونگذاران امریکایی در مورد روند صلح افغانستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

XS
SM
MD
LG