لینک های دسترسی

Breaking News

رهبران جهان در مورد انتخابات امریکا چی می‌گویند؟


آقای ترمپ وعده کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، تغییرات بزرگی را در بخش سیاست خارجی امریکا به میان خواهد آورد

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برای اکثر کشورهای جهان حایز اهمیت زیاد است و برخی رهبران جهان در مورد این رویداد اظهاراتی داشته اند.

ارجنتاین:
سوزانا ملکورا وزیر خارجۀ ارجنتاین گفته است که پیروزی دونالد ترمپ، نامزد جمهوریخواه در این انتخابات اقدامات اخیر برای بهبود روابط میان بونیس آیریس و واشنگتن را متوقف خواهد کرد.

وزیر خارجۀ ارجنتاین گفته است که پیروزی نامزد "انزواطلب و بیگانه ستیز" حزب جمهوریخواه در انتخابات امریکا، تاثیر بزرگی بر روابط امریکا با جهان و به ویژه امریکای لاتین خواهد داشت.

آلمان:
انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته است که پیروزی هیلری کلنتن در انتخابات امریکا گامی به سوی مساوات جنسی در میان رهبران جهان خواهد بود، اما وی مشخص نساخت که طرفدار پیروزی کدام نامزد است.

با اینحال فرانک والتر شتاینمایر وزیر خارجۀ آلمان گفته است که کارزار تند انتخاباتی "میراث سنگینی" را برای رئیس جمهور آیندۀ امریکا به جا می‌گذارد زیرا به گفتۀ وی پیکارهای انتخاباتی انقسام را در بین مردم امریکا عمیق ساخته است.

وزیر خارجۀ آلمان از دیرباز منتقد دونالد ترمپ بوده است، اما در واکنش تازه گفته است که روابط بین اروپا و ایالات متحده در صورت پیروزی خانم کلنتن نیز خالی از چالش و پیچیده‌گی نخواهد بود.

آسترالیا:

یک وزیر ارشد حکومت آسترالیا به این باور است که هیلری کنتن به سادگی در انتخابات پیروز خواهد شد و پیروزی وی به نفع آسترالیا خواهد بود.

کریستوفر اندستری، وزیردفاع استرالیا گفت که نامزد دموکرات در بخش تجارت آزاد و تعامل امریکا در منطقۀ آسیا اوقیانوس آرام، دارای برنامه های بهتری در مقایسه با دونالدترمپ داشته است.

رهبران حکومت آسترالیا معمولاً در مورد سیاست ایالات متحده نظر نداده و می گویند که آماده کار و همکاری با هر یک از نامزدهای اند که در انتخابات پیروز گردد.

کینیا:
کینیا که زادگاه اجداد باراک اوباما رئیس جمهور کنونی ایالات متحده است، اتکای شدید به هیلری کلنتن، نامزد هم حزب و مورد پسند آقای اوباما، داشته است.

امروز حتا در زادگاه پدر اوباما نظرپرسی در مورد برندۀ احتمالی انتخابات امریکا برگزار شده بود که ملک اوباما، برادر ناتنی رئیس جمهور اوباما که طرفدار دونالدترمپ است، از شرکت در آن پرهیز کرده بود.

در این نظرپرسی طنزی یا تفریحی، با شرکت ۱۰۵ نفر، حدود ۷۸ درصد شرکت کننده‌گان به کلنتن رای داده بودند.

ایتالیا:
متیو رنزی صدر اعظم ایتالیا انتخابات امروز امریکا را افتخار نهایی باراک اوباما خوانده گفت که نخستین امریکایی سیاهپوست صفحۀ محو ناشدنی تاریخ آن کشور را به نام خود رقم زد که الهام بخش نسل‌های بعدی خواهد بود.

آقای رنزی که رهبر حزب دیموکراتیک ایتالیا نیز می‌باشد، ابراز آرزومندی کرده است تا هیلری کلنتن برندۀ انتخابات امریکا باشد.

پولند:
ویتولد وزچیکوفسکی وزیر خارجۀ پولند گفته است که کشورش انتخابات امریکا را به دقت دنبال می کند. او از ابراز نظر در مورد اینکه کدام یک از نامزدان انتخابات امریکا برای علایق امنیتی و سیاسی منطقه بهتر خواهد بود، پرهیز کرد.

آقای وزچیکوفسکی گفت که در مورد رئیس جمهور آیندۀ امریکا پس از گماشتن چهره های مطرح و مهم در بخش سیاست خارجی و نظامی، قضاوت صورت خواهد گرفت.

وزیر خارجۀ پولند ابراز عقیده کرد که گفته‌ها و مفکوره‌های زمان انتخابات الزاماً "رهنمای کاری رئیس جمهور آیندۀ امریکا" نخواهد بود.

دونالد ترمپ در زمان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که برای اینکه ایالات متحده از پیمان ناتو دفاع کند، کشورهای آن پیمان نیز باید مکلفیت‌خود را از رهگذر مشارکت مالی ادا کنند.

XS
SM
MD
LG