لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: نیروهای اسراییلی به کرات امدارسانان را در غزه هدف قرار داده اند


فردی کارت یک امدادرسان را در دست دارد که در غزه در پی حملات اسراییل کشته شد
فردی کارت یک امدادرسان را در دست دارد که در غزه در پی حملات اسراییل کشته شد

دیدبان حقوق بشر امروز ۱۴می (۲۵ ثور) گفت که نیروهای اسراییلی به کرات امدادرسانان را در غزه هدف قرار داده اند، حتا پس از آن که معلومات در مورد موقعیت دقیق آنان فراهم شده بود.

دیدبان حقوق بشر گفته است که حد اقل هشت موردی را شناسایی کرده که در آن کاروان موترهای امدادرسانان و محلات حضور آنان هدف قرار داده شده است و در جریان این حملات حد اقل ۱۵ نفر، به شمول دو کودک، کشته شده اند.

این سازمان حقوق بشری گفته است که در تمامی این هشت مورد نیز کوردینات دقیق موقعیت امدادرسانان به مقامات اسراییلی فراهم شده بود.

بلقیس ویلی، معاون مدیر بخش بحران، تنش و تسلیحات دیدبان حقوق بشر، با نشر اعلامیه‌ای گفت: "اسراییل از یک سو دسترسی به مواد بشری حیاتی لازمی را قطع می‌کند و از جانب دیگر بر کاروان موترهایی حمله می‌کند که مقدار اندکی از کمک‌های بشری را خودش اجازه داده است، [به نیازمندان] می‌رساند."

مقامات اسراییل تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند. اما در گذشته در مورد کشته شدن امدادرسانان اظهار تاسف کرده بودند.

بر اساس معلومات ملل متحد، از آغاز جنگ هفت ماهه میان اسراییل و حماس به اینسو، بیش از ۲۵۰ امدادرسان در غزه کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر همچنان حمله بر امدادرسانان نهاد "آشپزخانۀ مرکزی جهان" را برجسته کرده است که هفت کارمند آن دریک حملۀ نیروهای اسراییلی به تاریخ اول اپریل کشته شدند.

این سازمان گفت که این حمله یگانه اشتباه نیروهای اسراییلی نبود، زیرا آنان بارها امدارسانان را هدف قرار داده اند با وجود آن که در مورد موقعیت شان کوردینات دقیق در دست داشتند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که امدادرسانان در جاهایی هدف قرار گرفته اند که در آن هیچ گونه موضع نظامی وجود نداشت.

روز گذشته، یک کارمند ملل متحد زمانی کشته و یک کارمند دیگرش زخمی شد که موتر حامل آنان در جنوب غزه در شهر رفح هدف قرار گرفت. ملل متحد گفته است که در مورد گشت و گذار این موتر که به وضوح نشان ملل متحد را داشت به مقامات اسراییل خبر داده شده بود.

گروه

XS
SM
MD
LG