لینک های دسترسی

درخواست پیگیری کشته شدن غیر نظامی ها در وردگ


آرشیف: نیروهای ویژۀ ایالات متحده در ولایت وردک
دیدبان حقوق بشر از حکومت ایالات متحده خواسته است تا در باره احتمال ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای امریکایی در افغانستان، پیگیری همجانبه را راه اندازد.

روز چهارشنبه ساعاتی پس از نشر یک گزارش تحقیقاتی در باره کشته شدن ۱۸غیرنظامی افغان در ولایت میدان وردگ در مجله رولنگ ستون، دیدبان حقوق بشر گفت که واشنگتن باید برای تثبیت ادعاهای جرایم جنگی پیگرد همه جانبه انجام دهد.

رولنگ ستون گزارش داده است که نیروهای ویژه امریکا شاید به طور مستقیم یا غیرمستقیم در کشتن، شکنجه و حبس غیرنظامیان در ولسوالی نرخ ولایت وردگ در سال گذشته نقش داشته باشند.

اندری پراسو، در بخش مبارزه با دهشت افگنی دیدبان حقوق بشر به رادیو آشنا گفت که ایالات متحده پیشینۀ خوبی در مورد رسیدگی به اتهامات جرایم جنگی را ندارد و سازمان حقوق بشر خواهان رسیدگی فوری به این موضوع شده است.
پراسو افزود "با در نظرداشت گذشته ها در این مورد نگران استیم و امیدواریم که ایالات متحده از اشتباهات گذشته آموخته باشد."

ادعاهای ناپدید شدن و بعداً کشف اجساد غیرنظامیان در نزدیکی پایگاه نیروهای امریکایی در ولسوالی نرخ سال گذشته روابط میان کابل و واشنگتن را پس از آن به آزمون گرفت که ریاست جمهوری افغانستان خواستار بیرون شدن نیروهای امریکایی از وردگ شد.

قوای نظامی ایالات متحده در ابتدا دست داشتن سربازان را در این مورد رد کرده ترجمان این قطعۀ ویژه به نام ذکریا کندهاری را مسئول این کشتار ها عنوان کردند، اما پس از فراهم شدن سند بیشتر توسط ملل متحد و صلیب سرخ پیگیری را راه اندازی کرد.

قوای ویژۀ امریکا ولسوالی نرخ را ترک گفتند اما ارتکاب هرگونه سؤ رفتار با غیرنظامیان را رد کردند.

سعد الله غوثی، استاد پیشین پوهنتون امریکایی در واشنگتن می گوید که نشر چنین خبر، گفت و شنود ها روی موضوع تعیین حوزۀ قضایی برای سربازان ایالات متحده در صورت ارتکاب جرم در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ را را به آزمون کشانیده می تواند زیرا به گفتۀ او "این قسم نشرات در این وقتی که قرارداد امنیتی زیر بحث است، به افکار عامه یک تأثیری می اندازد."

آقای کندهاری اکنون در توقیف افغان ها قرار دارد و گفته است که امریکایی ها مسئول کشتن غیر نظامی ها در ولایت وردگ می باشند و او هیچ نقشی در این کشتار ها نداشته، و دیدبان حقوق بشر می گوید که قوای نظامی ایالات متحده در قبال ترجمان و سربازان آن مسئولیت دارند و رسیدگی کامل به این موضوع نهایت مهم می باشد.
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG