لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: وضعیت حقوق بشری در روسیه وخیم شده است 


گزارشگر ویژهٔ ملل متحد می‌گوید که پس از آغاز تهاجم مسکو بر کیف، وضعیت حقوق بشری در روسیه به گونهٔ گسترده وخیم شده است.

ماریانا کتزارووا با ارایهٔ گزارشی گفته است که جامعهٔ مدنی در روسیه به گونهٔ سیستماتیک سرکوب می‌شود و مقامات این کشور به گونهٔ چشمگیر دست به بازداشت خودسرانهٔ منتقدین جنگ زده اند.

این گزارشگر ملل متحد گفته است که بازداشت شدگان به دلیل شکنجه و بدرفتاری متداوم با تهدید مرگ مواجه اند.

به گفتهٔ کتزارووا،‌ این نخستین بار است که شورای حقوق بشر ملل متحد موظف شده است تا سوابق حقوق بشری پنج عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد را بررسی کند.

کرملین به دلیل این که تا اکنون این گزارش را ندیده است، در این مورد تبصره نکرد. اما مسکو در گذشته انتقادات در مورد وضعیت حقوق بشری در روسیه را بی‌بنیاد خوانده بود.

در این گزارش آمده است که از محدودیت‌های اخیر قانونی برای مجازات فعالین حقوق بشری و جامعهٔ مدنی به دلیل مخالفت شان با جنگ، کار گرفته می‌شود.

گزارش حاکی است: "این مقررات و قوانین که اکثراً به گونهٔ خشن تنفیذ می‌شود، به سرکوب سیستماتیک سازمان‌های جامعهٔ مدنی منتج شده و فضای مدنی و رسانه‌های مستقل را مسدود کرده است."

بر اساس این گزارش، از ماه فبروری سال ۲۰۲۲ تا جون ۲۰۲۳ میلادی ۲۰هزار نفر در روسیه به دلیل اشتراک در مظاهرات زندانی شده اند. این در حالی است که علیه ۶۰۰ نفر دیگر قضایای جنایی تحت نام "ضد جنگ" درج شده است.

کتزارووا همچنان از تلاش روسیه برای ایجاد موانع فرا راه تحقیقات‌اش یا‌آور شده و گفته است که چنین اقدامات عدم تمایل سیاسی این کشور را در پابندی به مکلفیت‌های حقوق بشری آن کشور نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، مسکو به این گزارشگر گفته است که کار او را به رسمیت نمی‌شناسد و یافته‌های وی به گونهٔ آنی نادیده گرفته خواهد شد.

قرار است یافته‌های این گزارش فردا در نشست حقوق بشر ملل متحد در ژنیو به مناظره گرفته شود.

گروه

XS
SM
MD
LG